Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

ÇERÇİ “HİZMET ÜRETMEMİZİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR”

ÇERÇİ “HİZMET ÜRETMEMİZİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR” Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü eleştiren Başkan Çerçi, “Tüm dertleri hizmet üretmemizi engellemek” dedi. Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Medya TV’de Hüsamettin Edebali tarafından sunulan “Yunusemre’ye Bakış” programında gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu. […]

14 Temmuz 2017 - 20:47 'de eklendi ve 622 kez görüntülendi. A+A-

ÇERÇİ “HİZMET ÜRETMEMİZİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR”

ÇERÇİ “HİZMET ÜRETMEMİZİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR”

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü eleştiren Başkan Çerçi, “Tüm dertleri hizmet üretmemizi engellemek” dedi.

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Medya TV’de Hüsamettin Edebali tarafından sunulan “Yunusemre’ye Bakış” programında gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Salı günü gerçekleştirilen Büyükşehir Meclisi Temmuz Ayı Toplantısı’nda yaşananları ve Cengiz Ergün’ün Meclis’e karşı tavrını sert bir dille eleştirerek değerlendiren Başkan Çerçi, gerçekleştirilen ayak oyunlarıyla AK Partili Meclis üyelerinin saf değiştirmesine değindi. Başkan Çerçi yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir hakikatle karşı karşıyayız. Üç seneyi geçti belediyedeyiz. Halkımız bizi seçti ve bu görevi verdi. Sayın Cengiz Ergün’e de büyükşehir belediyesini verdi. On bir ilçe belediyesi AK Parti’ye verildi. MHP’nin meclis üyesi sayısı 34’tü. Bakın her şey halkın gözünün önünde cereyan ediyor. Bizim 47 meclis üyemiz vardı. CHP’nin de 6 üyesi vardı. Aradan geçen zaman içerisinde bizim grubumuzdan 5 üye istifa ettirildi. Hiç kamuoyu bunları konuşmuyor. Kim bunlar? Bunların 3 tanesi MHP’ye geçti. İki tanesi de bağımsız olarak Meclis’te faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bağımsız ya da bir grupta olmaları fark etmiyor. Çünkü onlara büyükşehirde makam veriyorlar. Komisyon üyeliği veriliyor ve büyükşehir belediyesiyle birlikte hareket eder hale getiriliyor. Bu arkadaşlara ne vaat edildi bilmem. Nelerin karşılığında bu arkadaşlar Ak Parti’den istifa ettirildi bilmem. Sayın Cengiz Ergün ikide bir bize ‘Eskiden çoğunluğunuz vardı. Karar alıyordunuz. Hizmeti engelliyordunuz’ diyor. Bunlar doğru sözler değil. Kendisinin bu konuyla ilgili bir kompleksi var herhalde. Biz doğru gördüğümüz her şeye destek verdik. Meclis çoğunluğu bizdeyken alınan kararların % 98’i oybirliğiyle geçmiştir. Doğru görmediğimiz işlerde de uyarımızı yapmışızdır. İkide bir bunu önümüze koyuyor. Böyle bir rahatsızlığı var. AK Parti’den istifa etmiş, bağımsız olmuş ya da MHP’ye geçmiş, büyükşehirle hareket eder hale gelmiş. Ben de şunu sordum. Niye bir tane MHP’li meclis üyesi istifa edip, AK Parti’ye gelmiyor ya da bağımsız olmuyor? Benim böyle bir talebim ya da beklentim yok. Hatta bunun ahlaki olmadığını söylüyorum. Siyaseten de etik bulmuyorum.”

“BÖYLE YÖNETİM OLMAZ”

Meclis’te oylama sırasında sayım istediğini ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün hoş olmayan bir üslup takınarak sayımı yaptırmadığını ifade eden Çerçi, “Meclis bir denetim ve karar organıdır. Meclis’te ayak oyunları çevirmek doğru değil. Ben bunu baştan beri söylüyorum. Sanki yapılanlar doğru şeylermiş gibi, kamuoyu sessiz. Şu anda meclis dengesi hemen hemen eşit… Ben oylama yapılırken, sayılsın dedim, sayılmadı. Sayın Ergün bana kalk sen say dedi, konuyu kapattı. Ben grup sözcüsüyüm. Bunun ahlaki ya da hukuki bir yönü yok mu? Böyle Meclis yönetimi mi olur? Bir konu oluyor, itirazımızı dile getireceğiz, ‘Tamam konuşmayalım’ diyor ve kapatıyor. Burası Meclis, her şey konuşulacak” dedi.

“KAMUOYU ÜZERİNE GİTMELİ”

Meclis’te AK Parti grubunun İşadamı Hüseyin Genç tarafından verilen bir beyanatının içeriğini sorgular bir soru önergesi verildiğini ve Manisa kamuoyu açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Çerçi şunları söyledi: “Eski siyasetçimiz Süleyman Demirel’in bir lafını hatırlatmak isterim; ‘Demokrasilerde çare tükenmez.’ Çok doğru bir söz… Demokrasi ve hukuk içerisinde kalarak çare tükenmez. Gerçekler mutlaka ortaya çıkar ama gecikebilir. Hak yerini bulacak. Bütün kalbimle inanıyorum. Yapanın yanına kar kalmıyor. Yapan bir şekilde karşılığını görüyor. Hüseyin Genç büyük işler yapan bir işadamı. Büyük bir feveranı var. Bunun üzerine gidilmesi lazım. Çok ciddi iddialarda bulunuyor. Elimde belgeler de var, ispat ederim diyor ve burada organize bir suç var diye ekliyor. İddiası bu. Neticeyi hep beraber göreceğiz.”

“AKLINDAN ZORU MU VAR”

Meclis’te Maya Park’la ilgili madde görüşüldüğü sırada Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya tarafından yapılan açıklamaları bahtsız ve bir akıl tutulması olarak yorumlayan Çerçi, Yalçınkaya’nın talimatla hareket ettiğini belirterek; “Genel Sekreter arkadaşımız Manisa’ya geleli 1-1,5 sene olmuş. Baktığınız zaman insani ilişkilerinde iyi biri. Ancak talimatla hareket ettiği belli. Meclis’te bizim projemize ‘Kamu Yararı Yok!’ diyor. Bunu söylemesi için insanın aklından zoru olması lazım. Ya da talimatı böyle almış olması lazım.  Meclis’te biz konuşamıyoruz. Zaman zaman sayın başkan tarafından mikrofonumuzun kesildiği de oluyor. Mevcut inşaat alanı 6 bin metre kare olan bir yeri 2,75 emsale çıkarıyorlar dedi. 36 bine çıkarıyorlar dedi. 36 bine çıktığınız zaman emsali 6 katına çıkarıyorsunuz demektir. Biz emsali altı katına mı çıkarıyoruz? Emsali 2,75’e çıkarıyoruz. Bu zaten sizi ilgilendiren bir konu değil. Benim dediğim bu. Yetki aşımı. Belediye meclisini halk seçmiş. Bu kararı da ilçe meclisi alacak. Kanun bunu tanımlıyor. 1/1000’lik uygulama imar planları ilçe belediyesinin yetkisinde. Ben yetkimi kullanıyorum. Mevcut durumu bütün kamuoyu biliyor. Kamu yararı yok deniyor. Şimdi biz buradan nikah salonu, toplantı salonları, fuaye alıyoruz. En az üç milyon TL tefrişat var. Bizim hesabımıza göre belediyeye 15 milyonluk bir mülk katkısı var. Bunu koyduk bir kenara. Mevcut durumu malum… Arkadaşımız da kamu yararı gözükmüyor diyor. Yabancı biri şehrimize geldiğinde bu görüntü hoş mu olacak? Sayın büyükşehir yetkilileri bu görüntüyle gurur mu duyuyorsunuz? Bu mezbeleliği buradan kaldırmak bile tek başına kamu yararıdır” dedi.

“DERTLERİ YUNUSEMRE HİZMET ÜRETMESİN”

Büyükşehir Belediyesi’nin tek derdinin Yunusemre Belediyesi ve AK Partili belediyelerin önünü kesmek olduğunu belirten Çerçi; “Asıl sorunları Yunusemre Belediyesi’nin menfaat sağlaması. Sanki biz Sırbistan’da bir belediyeyiz. Yunusemre Belediyesi kazanmamalı. Yunusemre Belediyesi burada iki türlü kazanıyor. Bir, yatırım kazanıyor. İki, itibar kazanıyor. Onlara göre Yunusemre Belediyesi asla bunu yapamamalı. Dertleri bu. Bununla yatıp bununla kalkıyorlar. Biz niye yapamadık diye hayıflanıyorlar. Sizin aklınız bu kadar çalışıyor da onun için. Sizin niyetiniz kötü de onun için başaramıyorsunuz. Her şeye rağmen yetkileri olsa ve hukuka uygun hareket etseler teslim olacağım. Büyükşehirin hukuki olarak bunu engelleme hakkı var ve engellediler diyeceğim ve konuyu kapatacağım. Ama yaptıkları hukuka uygun değil. İki kere mahkemeyi kazandık. Şimdi mahkeme kararını uygularmış gibi yine kendi bildiklerini yapıyorlar” dedi. 

“ŞIKTAŞLI ARSAYI İSTEDİ”

Bağımsız Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Üyesi olan Orkun Şıktaşlı’nın kooperatiften arsayı istediğini, kooperatifin bu teklifi reddettiğini ve bu sebeple de Şıktaşlı’nın İmar Komisyonu’nda aleyhte oy kullandığını belirten Çerçi açıklamasına şu sözlerle devam etti: “İmar Komisyonu’nda bir arkadaş var. Orkun Şıktaşlı. AK Parti’den seçildi. Şu anda bağımsız. Onun o komisyona seçilmesi de ayrı bir şaibedir. Bağımsız birinin komisyona seçilmesi doğru değildir. Orkun Şıktaşlı kooperatif üyelerine ‘Sizlere 1+1 77 tane daire vereyim bu arsayı bana verin’ diyor. Kooperatif bunu reddediyor. Şimdi bu arkadaşımız bizim getirdiğimizin aleyhinde karar veriyor. AK Parti’den bağımsıza geçen Şıktaşlı’ya neler vaat edildi? Kamuoyu bunları konuşacak. Manisa bunları konuşacak. Manisa önümüzdeki günlerde daha çok şey bilecek ve öğrenecek. Biz bir sorunu çözmeye çalışıyoruz. Bu rezilliği ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Ancak birileri menfaat peşinde… Birileri AK Partili Yunusemre Belediyesi burada kamu yararına iş yapıp itibar kazanır, o yüzden yaptırmamalıyız derdinde. Halkımız da bunu görüyor. Kim doğru işlerin peşinde, kim pranga takmaya çalışıyor? Bu millet bunu bilecek. Hani diyordu ya Cengiz Ergün ‘Siz hizmete engel oluyorsunuz’ diye, bakın bakalım hizmete engel olan kimler? Yetkiniz yok! Gerekçe gösterin diyoruz.”

“ERGÜN’ÜN TALİMATIYLA KALKAN ELLER”

Meclis’te MHP’li, CHP’li ve Bağımsız Üyelerin kendi iradelerini kullanmadıklarını, Cengiz Ergün’ün talimatlarıyla hareket ettiklerini iddia eden Çerçi, “41 tane Meclis üyesi burada kamu yararı yok diye el kaldırıyor. Sizin iradeniz yok mu? Sadece talimatla el kaldırıp el indiriyorlar. Emme basma tulumba gibi Sayın Ergün ne derse o. Biz kendi gurubumuzda buna izin vermiyoruz. Herkes düşüncelerini, sakıncalarını açık bir şekilde dile getiriyor. Demokrasi, gerçek anlamda AK Parti’de işliyor” şeklinde konuştu.

“MECLİS’TEN BİLGİ KAÇIRILIYOR”

AK Parti tarafından, Hüseyin Genç’in iddialarıyla ilgili açıklama istenen önergeye bir cevap verilmediğini ve apar topar Meclis’in kapatıldığını belirten Çerçi, Meclis’in denetim görevini hatırlatarak bu kadar önemli bir konunun konuşulması gereken yerin Meclis olduğunu belirtip şunları söyledi: “Hüseyin Genç, bir gazeteye yaptığı açıklamada Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan ihalelerin şaibeli olduğu yönünde iddialarda bulundu. Biz de AK Parti Grubu olarak Meclis’te önerge verdik. Bu yolsuzluk iddiasını biz açıklar mısınız dedik. Gördüğümüz muamele tüm Manisa tarafından bilinsin istiyoruz. Önergemize Sayın Ergün’ün verdiği cevap ‘Biraz önce basına gereken açıklama geçildi. Merak eden açsın baksın’ şeklinde… Bu büyükşehrin 1 milyarı aşan bütçesi var. Bu meclis büyükşehrin bütün kararlarına imza atan meclis.  Halk tarafından seçilmiş. Manisa halkı adına bir önerge veriyoruz, verdiği cevaba bak. Hakkında iddiası olan bürokrat çıkacak cevap verecek. Bizler de soru soracağız. Normal şartlarda bu konu Meclis’te en az yarım saat tartışılacak bir konu. Çünkü Meclis ayrıca bir denetim organıdır. İdareyle ilgili bir iddia var ve bu Meclis’ten kaçırılıyor. Ben de Meclis yönetiyorum. Bizde meclis 2 saat sürer. Büyükşehir yarım saat. Biz de 25-30 gündem maddesi olur. Büyükşehir’de en aşağı 60-65 madde oluyor. Bizde demokrasi var. Herkes konuşur. Sayın Ergün’ün kimseye saygısı yok. Biz seçilmiş meclis üyeleriyiz. Böyle bir lakaytlık olur mu?”

“ADİL DEĞİLLER”

MHP’li belediyeler konusunda eli açık davranan Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili belediyelere gelince tam aksi davrandığını belirten Çerçi son olarak şunları söyledi: “Hakkaniyetli ve adil olun. MHP’li belediyelere 10 veriyorsanız, AK Partili belediyelere de en azından bir verin. Bazen karıştırıyorlar. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyesinin yapması gereken pazar yeri için 28 milyon kaynak aktarıyor. Sorduğumuzda ‘Yunusemre’ye Manisa Prime yapacağız. Arıtma yapıyoruz’ diyor. Ben bunu sormuyorum. İlçe belediyesinin yükünü alma noktasında bize bir nebze faydanız var mı? Bize de yap da bak yaptı diyelim. İlçe belediyelerinin hepsinin sıkıntısı var. Bu sıkıntıları çözmek adına bir adımı var mıdır? Eğer varsa ben söylediklerimin hepsini geri alacağım.”

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
30 Gün Koruyan Maske Üretildi 30 Gün Koruyan Maske Üretildi

30 Gün Koruyan Maske Üretildi Türkiye’de ilk defe 30 gün koruyan maske üretildi. Manisa’da da satışa sunulan maskeye vatandaşlar yoğun ...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu ...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisa’nın Şehzadeler ilçesi Turgut Özal Mahallesi Turgutlu caddesi mermerciler s...

Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yüze Eğitim Sevinci Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yü...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusemre Halk Eğitim Merkezini Ziyaret etti. Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Y...

MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI

Manisa’nın Akhisar ilçesi Efendi Mahallesi 270 Sokak 219/5 te meydana gelen yangın bir kişinin canını aldı. Akhisar´da Efendi Mahallesi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
30 Gün Koruyan Maske Üretildi 30 Gün Koruyan Maske Üret...

30 Gün Koruyan Maske Üretildi Türkiye’de ilk defe 30 gün kor...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisalılar Nipet Akaryak...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisa...

Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yüze Eğitim Sevinci Yunusemre Halk Eğitim Mer...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusem...

MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI...

Manisa’nın Akhisar ilçesi Efendi Mahallesi 270 Sokak 219/5 t...

KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN ARANIYORDU. MANİSA’DA YAKALANDI KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN A...

Manisa valiliğinden yapılan açıklamada söyle denildi; “12.01...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi Ak Partili vekiller yeni ...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi AK Parti ...

Manisa Volkswagen’i kaybetti Manisa Volkswagen’i...

Manisa Volkswagen’i kaybetti CHP Manisa İl Başkanı Sem...

Manisa’da Nipet Akaryakıt İstasyonuna Yoğun ilgi Manisa’da Nipet Akaryakıt...

Manisa’da Nipet Akaryakıt İstasyonuna Yoğun ilgi Manisa’nın ...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim eTwinning Ödül Töreni Gerçekleşti Yunusemre İlçe Milli Eğit...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim eTwinning Ödül Töreni Gerçekleşt...

MANİSA İÇİN METEOROLOJİK UYARI MANİSA İÇİN METEOROLOJİK ...

METEOROLOJİK UYARI Manisa’nın Batısında Beklenen Gök Gürültü...

HABERLERİ