Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

DÜŞÜRÜLEN İTHALAT VERGİLERİ, KİME KAZANÇ SAĞLIYOR?

MAZLUM NURLU CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ   DÜŞÜRÜLEN İTHALAT VERGİLERİ, KİME KAZANÇ SAĞLIYOR? Tarım ürünleri ucuzlayacak denilerek, tarımsal ürünleri ithalat vergilerinin düşürülmesinin çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirten CHP’nin çiftçi Milletvekili Mazlum NURLU bu politikaların üreticiye de, tüketiciye de bir yararı olmadığını söyledi. Konuyu Meclis gündemine taşıyarak Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanına soru önergesi veren Mazlum NURLU […]

07 Temmuz 2017 - 23:27 'de eklendi ve 554 kez görüntülendi. A+A-

DÜŞÜRÜLEN İTHALAT VERGİLERİ, KİME KAZANÇ SAĞLIYOR?

MAZLUM NURLU

CHP MANİSA MİLLETVEKİLİ

 

DÜŞÜRÜLEN İTHALAT VERGİLERİ, KİME KAZANÇ SAĞLIYOR?

Tarım ürünleri ucuzlayacak denilerek, tarımsal ürünleri ithalat vergilerinin düşürülmesinin çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirten CHP’nin çiftçi Milletvekili Mazlum NURLU bu politikaların üreticiye de, tüketiciye de bir yararı olmadığını söyledi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyarak Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanına soru önergesi veren Mazlum NURLU Gümrük vergilerinin düşürülerek tarım ürünlerinin ucuzlayacağı söylense de, bugüne kadar fiyatlar hiç düşmemiş sadece ithalatçılar ve aracılar kazançlı çıktığını belirterek önergesinde gümrük vergisi oranı farkından dolayı hazinenin ne kadar vergi kaybına uğradığını sordu.

Mazlum NURLU yaptığı açıklamada; Ülkenin birçok yerinde buğdaylar biçilmiştir. Buna rağmen taban fiyat hala açıklanmamıştır. Taban fiyat piyasada fiyat dengesi için çok önemli bir müdahale aracıdır. Taban fiyat açıklanmadan buğday ithalatındaki gümrük vergilerinin düşürülmesi buğday fiyatının düşmesine neden olacaktır.

Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı gümrük vergilerinin tekrar artırılabileceğini söylemektedir. Bu durumun daha şaibeli bir hale getirmiştir. Çünkü önceki yıllarda, gemilerle limanlarda bekletilen tarım ürünleri için günlük olarak vergiler düşürülmekte ve bu ürünler gümrüksüz olarak yurda girdikten sonra, ertesi gün tekrar vergi oranları yükselterek, AKP’ye yakın bazı ithalatçılara kıyak sağlandığı bilinmektedir.

GDO’lu prinçlerin vergisiz şekilde ülkeye nasıl sokulduğu hala açıklanmamıştır. İran üzümünün Mersin Serbest bölgesinde AKP’li belediye başkanının şirketlerine ait depolarda kutuları değiştirilerek Türk üzümü gibi Avrupa’ya nasıl ihraç edildiği unutulmamıştır. Çiftçi şimdi aynı oyunların oynanacağı endişesi içindedir.

Kaldı ki; ithalat vergilerinin düşürülerek tarım ürünlerinin ucuzlayacağı söylense de, bugüne kadar fiyatlar hiç düşmemiş sadece ithalatçılar ve aracılar kazançlı çıkmıştır.

Bu politikaların üreticiye de, tüketiciye de bir yararı olmamıştır ifadelerine yer verdi.

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla

Mazlum NURLU                                                                                                                               Manisa Milletvekili

 

 

Hükümetinizin tarım ürünleri ithalatında zaman zaman gümrük vergilerini düşürmesi çiftçimizi zor durumda bırakmaktadır. En son kırmızı et ve buğday ithalatında alınan gümrük vergileri düşürülmüştü.

Birçok bölgede buğday hasadı tamamlanmasına rağmen, daha buğdayın taban fiyatı açıklanmadan gümrük vergilerinin düşürülmesi buğday fiyatlarının aşırı düşmesine neden olacağı endişesi yaratmıştır.

Yaptığınız bir açıklamada gümrük vergilerinin tekrar artırılabileceğini belirmiştiniz.

Bu durum önceki yıllarda, gemilerle limanlarda bekletilen tarım ürünleri için günlük olarak vergilerin düşürülüp, gümrüksüz olarak ürün yurda girdikten sonra, ertesi gün tekrar vergi oranları yükselterek, AKP’ye yakın bazı ithalatçılara kıyak sağlandığı iddialarına neden olmuştu.

Bilindiği üzere dünyanın birçok ülkesi kendi çiftçisini, üreticisini korumak için tarım ürünleri ithalatına yüksek vergiler koymaktadır. Türkiye’de de bu nedenle gümrük vergileri yüksek tutulmaktadır.

Gümrük vergilerinin düşürülerek tarım ürünlerinin ucuzlayacağı söylense de, bugüne kadar fiyatlar hiç düşmemiş sadece ithalatçılar ve aracılar kazançlı çıkmıştır. Bu politikaların üreticiye de, tüketiciye de bir yararı olmamıştır.

Ziraat odaları ve çiftçi örgütlerinin talebi bu durumun ithalatı özendirerek tarımsal üretimin ağır darbe vurulduğunu belirtmektedirler.

Bunlara göre;

1-    Kırmız et ve buğday ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesinin nedeni nedir?

2-    Gümrük vergisi oranlarının düşürüldükten sonra yapılan buğday ve kırmızı et ithalatı miktarı ne kadardır?

3-    Gümrük vergisi oranı farkından dolayı hazinenin vergi kaybı ne kadar olmuştur?

4-    Ülkemize yurtdışından ucuz tarım ürünleri girmesi ile çiftçimizin uğrayacağı zararlar nasıl telafi edilecektir?

5-    Çiftçimizi ucuz tarım ürünü ithalatı karşısında korumak için hangi tedbirler alınacaktır?

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalı...

Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Manisa Büyükşehir Belediyesi, il genelinde yer alan 2014 mezarlığın bakım ve temizlik çalış...

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşları...

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Manisa AFAD İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Personelleri sokağa çıkma kısıtla...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı     Toplumun bağımlılık konusunda bilinç ve farkındalık düzeyini arttırmak am...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı     Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında bilinçlendirme faaliyetleri ve çeşitli...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Büyükşehir’den Mezarlıkla...

Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Manisa Büyükşehi...

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Afet farkındalık Eğitimle...

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Ma...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı    ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı    ...

Ot ve Atık Yangınları Doğaya Ciddi Zararlar Veriyor Ot ve Atık Yangınları Doğ...

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı son ...

Çarıkballı’nın Su Sorunu Çözülüyor Çarıkballı’nın Su Sorunu ...

Çarıkballı’nın Su Sorunu Çözülüyor MASKİ Genel Müdürlüğü, Ku...

MHP’li AKÇAY: Zillet İttifakı, Türkiye düşmanlarıyla saf tutmuştur MHP’li AKÇAY: Zillet İtti...

MHP’li AKÇAY: Zillet İttifakı, Türkiye düşmanlarıyla saf tut...

Kanaldan 60 Kamyon Çöp Çıktı Kanaldan 60 Kamyon Çöp Çı...

Kanalın 200 Metrelik Kısmından 60 Kamyon Çöp Çıktı, Temizlik...

28 Şubat Emperyalist Bir Düzenektir 28 Şubat Emperyalist Bir ...

28 Şubat Emperyalist Bir Düzenektir Memur-Sen Manisa İl Tems...

PKK’yı ülkemizden temizleyeceğiz   Manisa Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Adnan Kaya,  bölücü terör örgütü PKK tarafından Gara’da şehit edilen 13 vatan evladını saygı ile andı. Kaya, “Onlara ve ailelerine söz veriyoruz: PKK’yı ülkemizden temizleyeceğiz” dedi.  Bu saldırı ABD’nin emrinde, Türkiye’yi bölmek için binlerce cana kıyan, devletimizi yüz milyonlarca liralık zarara uğratan PKK’nın son çırpınışları olduğunu gördüklerini kaydeden Kaya, “2015 yılında hendek operasyonları olarak başlattığımız teröre karşı silahlı mücadelemiz, PKK’yı bitirme noktasına gelmiştir. Terör örgütü PKK’nın yurtiçinde ve yurtdışında; insan, mali ve lojistik kaynakları tükenme noktasına gelmiştir. İçişleri Bakanlığımızın açıklamış olduğu terör örgütüne katılım sayıları PKK’nın sonunun geldiğini en belirgin şekilde göstermektedir. Hendek operasyonları, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekâtı gibi operasyonlarla ordumuz hain terör örgütü PKK’ya etkili bir darbe vurmuştur. En son başlattığımız Gara operasyonu PKK için sonun başlangıcı durumundadır. Gara’nın jeopolitik konumu Kandil için çok önemli bir konumdadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üstün başarısıyla terör örgütünün kökünün kazınması sürecine girilmiştir. 13 vatan evladımızı şehit vermemiz bizleri derinden üzmüştür fakat hain terör örgütü şunu unutmasın: Bir ölür bin diriliriz. PKK’nın temizlenmesi ancak tüm alanlarda mücadele edilerek mümkün olacaktır. Türk Ordusunun PKK’yı ezmesi, PKK’nın siyasi kolu HDP’nin kapatılması ile desteklenmelidir. Annelerin elinde çocuklarını alıp dağa kaçıran, belediyeler ile ülkemizin altına bombalar döşeyen terör partisi HDP’nin PKK ile olan bağlantısı su götürmez bir gerçektir. Buna rağmen HDP ile siyasi ortaklık kuranlar büyük bir gaflet içerisindedirler. HDP ile iktidar olma planları yapanlar ancak ve ancak ABD’de Türkiye’deki piyonlarından başka bir konuma gelemezler. PKK’nın siyasi uzantısı HDP’ye, Onları dost olarak görüp iktidar olma matematikleri yapanlara, Terörist Selahattin Demirtaş’a özg PKK’yı ülkemizden temizle...

  PKK’yı ülkemizden temizleyeceğiz Manisa Şehit Aileler...

HABERLERİ