Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

GÖÇMEN PLATFORMUNA EVET ANLATILDI

GÖÇMEN PLATFORMUNA EVET ANLATILDI Her hafta toplumun bir kesimini misafir eden AK Parti Yunusemre İlçe Teşkilatı, bu kez Balkan Göçmenleri Platformu’nun bütün unsurlarını Şelale Plaza’da ağırladı. Programa katılan AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ve Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, katılımcılara evetin getireceklerini ve sistemin Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlendirilmesi adına yararlarını anlattı. […]

25 Mart 2017 - 20:25 'de eklendi ve 789 kez görüntülendi. A+A-

GÖÇMEN PLATFORMUNA EVET ANLATILDI

GÖÇMEN PLATFORMUNA EVET ANLATILDI

Her hafta toplumun bir kesimini misafir eden AK Parti Yunusemre İlçe Teşkilatı, bu kez Balkan Göçmenleri Platformu’nun bütün unsurlarını Şelale Plaza’da ağırladı. Programa katılan AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ve Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, katılımcılara evetin getireceklerini ve sistemin Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlendirilmesi adına yararlarını anlattı.

AK Parti Yunusemre İlçe Başkanlığı tarafından Şelale Plaza’da balkan göçmenlerini kahvaltılı bir programda ağırladı. Manisa’da bulunan göçmen dernekleri ve bu derneklerin bağlı olduğu platform üyelerinin ağırlandığı kahvaltıya AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Eyüp Deniz, İl Halk Sağlığı Müdürü Engin Yıldırım, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Ramis Şiyak ve davetliler katıldı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, göçmen ailelerinden destek beklediğini belirterek, “Manisa gerçekten cennet gibi. Hepimize vatan olmuş. Havasıyla suyuyla gerçekten güzel bir memleket. Bizler doğduğumuz vatanımızdan göç etmiş insanlarız. Manisamız’ın göçmen mahalleleri çok temiz olur. İnsanları çok naif olur. O yüzden sizlerle beraber olmaktan mutluyum. Güzel bir seçim dönemi geçiriyoruz. Sizlerden de evetle ilgili destek bekliyorum” dedi.

“ELİNİZDEN GELENİ YAPACAKSINIZ”

İkinci’nin konuşmasından sonra kürsüye gelen AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, kendisinin de göçmen bir aileden geldiğini hatırlattığı açıklamasında şunları söyledi; “Ben balkanların her yanında olan bir ailenin çocuğuyum. Atalarımız çok çalışkan insanlardı. Ben aynı zamanda Makedonya Göçmenleri derneğinin üyesiyim. Önümüzde bir halk oylaması var. Biz sizlerden destek istiyoruz. İnşallah sizler de oturduğunuz yerlerde gereken çalışmaları yapacağınıza inanıyorum. Değerli belediye başkanımız Mehmet Çerçi de ilçemiz için çok güzel projelere imza atıyor. Ben inanıyorum ki Yunusemre’nin tarihine imza atacak. Bugün bu sofrayı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.”

“HALKIMIZ KARARINI VERMİŞ”

Toplantının konuşmacılarından birisi olan Yunusemre  Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ise referandum neticesinin büyük oranda şekillendiğini ve milletin kararını evet yönünde verdiğinş belirterek, “Referandum sürecine doğru emin adımlarla yol alıyoruz. Aslında insanlarımız büyük oranda kararını vermiş. Çoğunluk evet diyor. Çok az kısım kafası karışık olan insanımız var. Bu aşamadan sonra onları aydınlatmak bizlerin görevi. Yunusemre Belediyesi örnek bir belediye olmaya gayret ediyor. Sizlerle beraber çok şeyler başardık. Ancak daha yapacağımız çok şey var. Belediyecilik anlamında yapılması gerekenler noktasında daha yolun başındayız. Yunusemre şehir kimliğiyle henüz buluşamadı. Hedeflerimiz gerçekleştiğinde Yunusemre kimliğine ulaşmış olacak. Bu kimliği inşaa ederken de tarihten mimari anlamda feyz alıyoruz. Önümüzdeki yıllarda bunlar ortaya çıkacak” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANINA VERİLİYOR”

Cumhurbaşkanlığı sisteminde getirilmek istenen sistemin şu anda Belediye başkanlıklarında yürürlükte olduğunu hatırlatarak sözlerine devam eden Çerçi, “Şimdi siz üç sene önce belediye başkanını seçtiniz. Bir de meclis üyelerini seçtiniz. Yasa çıkaranlar önümüze bir liste koyup, meclis üyelerini seçmemiz istenebilirdi. Bu meclis üyeleri toplanıp içlerinden birini belediye başkanı seçerdi. Buna iki kademeli seçim diyoruz. Gerçek seçiciler yani halk bir liste seçiyor. Seçilen kurul içinden başkanı seçiyor. Bu uygun mu, uygun. Biz son genel seçimde başbakanı seçmedik. Biz meclisi seçtik. Meclis içinden hükümeti seçti. 1962 yılına kadar belediyelerde de aynı seçim sistemi geçerliydi. Halk meclisi seçiyordu, seçilen meclis içinden başkanı seçiyordu. Ancak bu çeşitli sıkıntılara yol açıyordu. Şimdi önümüze bir teklif geliyor. Yeni sistemde de bu önümüze geliyor. Biz hükümeti seçelim. Sonrasında da parlamentoyu seçelim. Gelen sistem bu. Ne var bunda. Daha doğru değil mi? Halkın kendi hükümetini ve meclisini ayrı ayrı seçmesi doğru değil mi? Yasama ve yürütmenin ayrı olması gerekiyordu. İşte ayrılıyor” dedi.

“DEVLET YÖNETİMİ DAHA MI BASİT”

Belediye başkanına verilen yetkilerin devlet yöneten birine verilmesini eleştirenleri anlamadığını ifade eden Başkan Çerçi, “Cumhurbaşkanına çok yetki veriliyor, tek adam olacak deniyor. Ben belediye başkanıyım 5 yıllığına göreve geldim. Müdürleri ve başkan yardımcılarını meclis mi seçiyor. Hayır ben tek başıma kimin görev alacağına karar veriyorum. Belediyede tek adamım ben. 220 bin nüfuslu bir belediyede başkanına bu yetkiyi veriyorsunuz, devlet yönetecek insana olmaz deniyor. Böyle bir şey olabilir mi? Kılıçdaroğlu hazretleri böyle buyurmuş. Belediye başkanına veriyorsun. Devlet yönetimi daha basit bir iş mi? Bunun adı tek adamlık falan değil. Bunun adı güçlü liderliktir. Tek adamlık diye bir şey yok. Yasalara bağımlısınız. Yanlış yaparsanız, yargı yakanıza yapışır, yanlış yaparsanız halk yakanıza yapışır. Cumhurbaşkanlığı sistemi de bu şekilde. Yetki ve güç iktidar edecek insana verilmesi lazım. Bu da korkulacak bir liderin ülkesini yönetmesine izin verir. Şu an dünya korkuyor mu? Evet korkuyor bunu görüyoruz. Aslında sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde milletimizden korkuyorlar. Siyasi krizlerin oluşmasını önleyecek tedbirler alınırsa, bu milletin sırtı yere gelmez. O yüzden hepsi bağırıyor.

“BÜROKRATİK VESAYET ELLERİNDEN GİDİYOR”

CHP’nin referandum ile ilgili yönettiği kampanyayı da sert bir dille eleştiren Başkan Çerçi, “Terör örgütlerinin derdi belli. Hepsi birilerinin maşası. Onları anlıyorum. Avrupa’yı da anlıyoruz. Türkiye’nin gelişmesini istemiyorlar. Bu CHP’ye ne oluyor. CHP de tutmuş her gün bir yalan bağırıyor. Hangisini düzeltelim. Adamların freni yok. Yalanda sınır tanımayan bir anlayış. Ağızlarından adeta şer akıyor. Ben parlamentoda 9 sene görev yaptım. Onların derdi şu. Bu sistem yürürlüğe girerse, CHP bir daha iktidar yüzü göremeyecek. CHP bir daha iktidar olmadığı halde iktidar olmayacak. CHP iktidar yüzü görmemiş ama hep iktidarda kalmış. Bürokratik vesayetle. Bu sistem gelirse hükümet meclisten çıkmayacağı için artık CHP’nin bürokratik iktidarı bitecek. O yüzden bağırıyorlar. Tayyip Erdoğan tek başına yetkiyi eline alacak diyorlar. Tayyip Erdoğan şu anda zaten tek başına lider. Neden daha fazla sorumluluk istesin. Cumhurbaşkanımızın derdi, milletimiz ve devletimiz. Bu sistem değişirse, Türkiye’nin siyasi geleceği garanti altına alınacak. Tek derdi budur. Şimdiden zaferimiz kutlu olsun” dedi.

“KOALİSYON DÖNEMLERİ BİTECEK”

Türkiye’nin siyasi tarihinde en çok koalisyon dönemlerinde zarar gördüğünü belirten AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur ise şunları söyledi; “Değerli hemşerilerim hepimiz bu topraklara bir yerlerden geldik. Ben Kafkasya göçmeniyim. Biz de buraya sürülmüşüz. Allah’tan Anadolu var, Allah’tan Türkiye Cumhuriyeti var ki bizi kabul etmişler. Şimdi biz de bu toprağımız için mücadele ediyoruz. Bu necip millet kardeşliğini tesis etmiş. Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi biz bu ülkenin rejimini değiştirmeyle ilgili bir derdimiz yok. Mevcut rejimden bir adım geriye gitmeye niyetimiz yok. Asıl derdimiz cumhuriyeti daha da güçlendirmek. Çok açık ve net söylüyorum. İşin ruhu şu; Türkiye Cumhuriyeti çok şehit vermiş bir ülke. Atalarımız dünyanın her yerinde şehit oldu. Neden? Mazlumlara yardımcı olmak için. Gazi Mustafa Kemal yeni bir cumhuriyeti inşa etti. O zaman ki şartları değerlendirmek lazım. Gayret etti, bir devlet kurdu. Ondan sonra yöneticiler geldi. Turgut Özal’dan sonra bu ülkede tek başına iktidar yaşanmadı. Ta ki AK Parti’ye kadar. Biliyorsunuz Ahmet Necdet Sezer kitapçık fırlatmıştı. Eğer bugün getirmek istediğimiz sistem o gün devrede olsaydı, Sezer o kitapçığı fırlatamazdı. Siyasi istikrar olmazsa, biz böyle ufak tefek sarsıntılarda sarsılırız. Getireceğimiz sistemde koalisyona son veriliyor. Yüzde elli artı biri alan bu ülkeyi yönetecek. Yanlış yapan beş sonra hesabını verecek. Bu millet geçmişte de hata yapana dersini vermiştir. Sandığın olduğu yerde diktatörlük olmaz. İki dönem görev yapacak cumhurbaşkanı. Alemi cihan olsan bir dönem daha yok. Ne bizim ne de Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhuriyetle ilgili hiçbir problemi olmadı. Bundan sonra da olmayacak. Bütün unsurlarıyla büyük Türkiye’yi kurmak istiyoruz. Şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şubat Ayı Açlık Sınırı 2 Bin 680 Lira Oldu Şubat Ayı Açlık Sınırı 2 Bin 680 Lira Ol...

Şubat Ayı Açlık Sınırı 2 Bin 680 Lira Oldu Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner Memur-Sen ta...

MANISA EGITIMINDE KADININ GÜCÜ MANISA EGITIMINDE KADININ GÜCÜ

MANİSA EĞİTİMİNDE KADININ GÜCÜ Manisa’nın Yunusemre ilçesinde faaliyet gösteren ve yapmış olduğu sosyal projelerle kendisinden sı...

Manisa’da 130 kadın bakkalcı var Manisa’da 130 kadın bakkalcı var

Manisa’da 130 kadın bakkalcı var Manisa’da Bakkallar Odası, kadın üyelerini unutmadı. 130 civarında kadın bakkalcıya sahip ...

VALİ KARADENİZ  DENETİME KATILDI VALİ KARADENİZ  DENETİME KATILDI

VALİ KARADENİZ  DENETİME KATILDI Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile hayata geçirilen “Dinamik Deneti...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Şubat Ayı Açlık Sınırı 2 Bin 680 Lira Oldu Şubat Ayı Açlık Sınırı 2 ...

Şubat Ayı Açlık Sınırı 2 Bin 680 Lira Oldu Memur-Sen Manisa ...

MANISA EGITIMINDE KADININ GÜCÜ MANISA EGITIMINDE KADININ...

MANİSA EĞİTİMİNDE KADININ GÜCÜ Manisa’nın Yunusemre il...

Manisa’da 130 kadın bakkalcı var Manisa’da 130 kadın...

Manisa’da 130 kadın bakkalcı var Manisa’da Bakka...

VALİ KARADENİZ  DENETİME KATILDI VALİ KARADENİZ  DENETİME ...

VALİ KARADENİZ  DENETİME KATILDI Manisa Valisi Yaşar Karaden...

AK Partili Kıvırcık sağlık çalışanlarına ve kadınlara çiçek takdim etti AK Partili Kıvırcık sağlı...

AK Partili Kıvırcık sağlık çalışanlarına ve kadınlara çiçek ...

BÜLENT BÖREKÇİLİK  MANİSA’DA EN ÇOK TERCİH EDİLEN BÖREKÇİ OLDU BÜLENT BÖREKÇİLİK  MANİSA...

BÜLENT BÖREKÇİLİK  MANİSA’DA EN ÇOK TERCİH EDİLEN BÖREKÇİ OL...

291 bin 546 kişi cezaevlerinde tutuklu ve mahkum 291 bin 546 kişi cezaevle...

291 bin 546 kişi cezaevlerinde tutuklu ve mahkum 291 bin 546...

81 Genç 81 Bayrak Etkinliği 81 Genç 81 Bayrak Etkinli...

81 Genç 81 Bayrak Etkinliği 18 Mart Çanakkale Zaferi’n...

Manisa Üzümü Dünya Pazarında Daha Çok Değerli Olacak Manisa Üzümü Dünya Pazarı...

Manisa Üzümü Dünya Pazarında Daha Çok Değerli Olacak   ...

Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Büyükşehir’den Mezarlıkla...

Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Manisa Büyükşehi...

HABERLERİ