Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

Manisa’da Çöp Tarih Oldu

Manisa’da Çöp Tarih Oldu Manisa Büyükşehir Belediyesinin şehrin 40 yıllık çöp sorununu tarihe gömdüğü Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin açılışı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Günlük 650 ton çöpün işleneceği tesisin Manisa’ya hayırlı olmasını dileyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Açılışını yapmaktan kıvanç duyduğumuz tesis, milletimizin bize verdiği emanete layık […]

04 Ekim 2017 - 21:26 'de eklendi ve 3115 kez görüntülendi. A+A-

Manisa’da Çöp Tarih Oldu

Manisa’da Çöp Tarih Oldu
Manisa Büyükşehir Belediyesinin şehrin 40 yıllık çöp sorununu tarihe gömdüğü Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin açılışı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Günlük 650 ton çöpün işleneceği tesisin Manisa’ya hayırlı olmasını dileyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Açılışını yapmaktan kıvanç duyduğumuz tesis, milletimizin bize verdiği emanete layık olduğumuzun göstergesi, güvencesidir. Projenin planlama ve yapım aşamasında özverili çalışmalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün Bey başta olmak üzere, tüm belediye personelimize, dava arkadaşlarımıza, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Her birini ayrı ayrı tebrik ve takdir ediyorum. Ülkemize, Manisa’mıza ve siz değerli vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yoğun çabasıyla 2012’de ilk adımları atılan uzun ve meşakkatli bir sürecin ardından 8 Mart 2016’da temelleri atılan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi, görkemli bir törenle hizmete açıldı. Dev tesisin açılış törenine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Şefkat Çetin, Celal Adan, Oktay Öztürk, Sadir Durmaz, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Mustafa Kalaycı, Başkan Ergün’ün eşi Şeyda Ergün, MHP’li milletvekilleri, ilçe kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, MHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nevin Taşlıçay, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Manisa Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Türkgüler, Başkan Danışmanları Yasemin Aktan, Nursel Ustamehmetoğlu, Azmi Açıkdil, MASKİ Genel Müdür Yardımcıları, Genel Sekreter Yardımcıları, İller Bankası Bölge Müdürü Enver Çelebi, ilçe belediye başkanları, MHP İl Başkanı Erkan Öztürk, misafir il başkanları, Manisa ve ilçeleri Ülkü Ocakları başkanları, Nazilli, Çal, Aliağa, Isparta, Tarsus, Şalpazarı, Yalvaç, Menemen belediye başkanları, Büyükşehir Belediye Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Büyükşehir ve ilçe belediye meclis üyeleri, Büyükşehir ve MASKİ daire başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ulusal, bölgesel ve yerel gazetelerin temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Manisa İçin Tarihi Gün
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, tesisin tanıtımının yer aldığı film gösterisi gerçekleştirildi. Ardından törenin açılış konuşmasını yapmak üzere Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün sahneye davet edildi. Şahsı adına ve Manisa adına önemli ve tarihi günlerden birini yaşadıklarını belirten Başkan Ergün, Bugün Manisa’mız için şahsım için ve hatta ülkemiz için önemli bir gün. Şehircilik ve çevre adına bir devrin kapandığı ve yeni bir devrin başladığı gün. Bugün Manisa’mızın geleceğini kurtaracak ve ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak Türkiye’nin yerel yönetim kaynaklarıyla yapılan en büyük entegre tesisinin açılış günü. Bu kutlu günde bizi yalnız bırakmayan, öngörüleriyle ne kadar haklı olduğu bugünlerde çok daha net anlaşılan, ülke gündemi bu kadar yoğunken bizlere vakit ayıran Türkmen Beyimiz, değerli Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’ye ve Manisa’mıza dışarıdan teşrif eden tüm konuklarımıza hemşerilerim adına hoş geldiniz diyorum” dedi.
“Manisa sevdamızla dağları delip yolları ve dev tesisi yaptık”
8 Mart 2016’da tesisin temelinin atıldığını hatırlatan Başkan Ergün, “O günü Manisa’nın bayram günü olduğunu belirtmiş, açılışını yapacağımız günün de düğün günü olacağını ifade etmiştim. Aradan tam 1,5 yıl geçti. Böyle kısa bir sürede bu önemli çevreci yatırımı açılışa hazır hale getirmenin heyecanı ve mutluluğunu yaşadığımı belirtmek isterim. Bu sürece 2012 yılında Katı Atık Bertaraf Tesisinin yerinin bulunmasıyla başladık. Çok uzun, yorucu, oldukça meşakkatli bir sürecin ardından çalışmasına başlayabildik. Bugün Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi olarak gördüğünüz bu alan, o dönem ot bitmeyen bir dağ başıydı. Buraya çıkacak yol bile yoktu. Kendi ekiplerimizle kendi imkanlarımızla ilk olarak buraya çıkacak yolları yaptık. Manisa’ya olan sevdamızla dağları delip, yolları ve nihayetinde bu önemli tesisi hayata geçirdik” dedi.
Günlük 650 Ton Çöp İşlenecek
Çevreci tesisin teknik detayları hakkında bilgi veren Başkan Ergün, “Manisa’mızın 40 yıllık çöp sorununu çözecek Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisimiz, toplam 440 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olup günlük 650 ton çöp işleme kapasitesine sahiptir. Peki bugüne kadar ne yapılıyordu? Toplanan çöpler merkezde ve ilçelerimizde vahşi depolama alanlarına götürülüp istifleme usulüyle biriktiriliyordu. Biz bugün buna son veriyoruz. Merkezin yanı sıra ilçelerimizin çöpleri de, kuracağımız transfer istasyonlarından alınarak semi treyler vasıtası ile bu tesise getirilecek. Mekanik ayrıştırma tesisinde el değmeden metal, plastik, alüminyum, poşet, kağıt-karton gibi geri dönüşebilir atıklar ayrıştırılarak lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilecek. Kompost üretilebilir nitelikli organik atıklar da membran kompost alanına gönderilecek. Kompost tesisinde gübre üretilecek ve üretilen gübre, belediyemizin park bahçe işlerinde kullanılacak” diye konuştu.
“Elektrik üretecek, ekonomiye katkı sağlayacak”
Tesisin ilk etapta 4 ilçeye ardından tüm ilçelere hizmet vereceğini de belirten Başkan Ergün, şunları söyledi: “Kısaca bir zamanlar patlamalarıyla yangınıyla gündeme gelen Manisa çöplükleri gidiyor, yerine elektrik üreten, ülke ekonomisine katkı sağlayan modern bir tesis gelmiş oluyor. Bu sayede insanımıza da temiz ve yaşanılabilir bir çevre kalıyor. Tabi ki geri dönüştürülemeyecek atıklar da var. Geri dönüşümü mümkün olmayan bu atıklar; geçirimsiz depolama sahasında üzeri örtülerek depolanacaktır. Depolama sonucu oluşan sızıntı suları ileri yöntem arıtma tesisinde arıtılarak çıkan metan gazından enerji üretilecektir. Böylece çevre kirliliğini önlemenin yanında ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacağız. Tesisin kurulum çalışmalarıyla birlikte ilimiz genelinde 9 adet transfer istasyonunun kurulum çalışmalarına da başladık. Turgutlu, Saruhanlı, Kırkağaç, Akhisar, Gördes, Salihli, Selendi, Demirci ve Sarıgöl ilçelerimizde kurulacak katı atık transfer istasyonlarıyla ilçede oluşan evsel katı atıklar tesise taşınacak. Öncelikle Turgutlu, Saruhanlı, Ahmetli, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerimizin katı atıkları tesise getirilecek. Bunun için Turgutlu ilçemizde katı atık transfer istasyonu kurulumu tamamlandı, Saruhanlı ilçemizdekiyse yapım aşamasında. Kırkağaç, Akhisar, Gördes, Selendi, Demirci ve Salihli’nin bakanlık proje onayları tamamlandı ve ihalesine çıkılacak.”
Yüzde 100 Kamu Sermayesi
Tesisin Türkiye’nin en büyük tesisleri arasında yer aldığını da sözlerine ekleyen Başkan Ergün, şöyle konuştu: “110 milyon gibi bir yatırım bedeliyle Manisa’mıza kazandırdığımız bu önemli tesis, Türkiye’de entegre ve tam otomatik olma özelliğiyle İstanbul’la birlikte en büyük iki tesisten biridir. Yüzde 100 kamu sermayesiyle şehrimize kazandırdığımız bu çevreci tesis, Türkiye’nin en kapsamlı ve en büyük tesisi olma özelliğiyle de Türkiye’de ilk ve tektir. Bugün burada Türkiye’nin ilk çevrecisi kabul edilen Manisa Tarzanı’nın hayallerini de gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. İnsan odaklı ve çevreye duyarlı belediyecilik anlayışımızla bu önemli tesisimizin 17 ilçemize hizmet verebilmesi amacıyla kapasitesini de arttırdık. Yeni açılacak alanda yaklaşık 52,2 milyon Euro’luk Yakma Tesisinin kurulması ve bu tesisten elektrik üretilmesini planlıyoruz. Bununla ilgili fizibilite raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduk. Kurulacak yeni tesislerle çöpün tamamı gömülmeden bertaraf edilecektir.”
74 Bin Konutu Aydınlatacak Elektrik Üretecek
Çöpten elektriğin ne şekilde üretileceği konusunda katılımcıları bilgilendiren Başkan Ergün, “Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisimizin hayata geçmesiyle birlikte ilimiz genelindeki 1 milyon 143 bin 781 metrekarelik vahşi depolama sahalarını kapatmış olacağız. Buradaki çöp sahalarından ve birazdan açılışını yapacağımız tesisimizden elektrik enerjisi elde edeceğiz. İlk etapta 1 yıl içerisinde elde edilecek elektrik enerjisiyle yaklaşık 74 bin konutun aydınlatma ihtiyacı karşılanacak. Daha sonra yapacağımız revizyonlarla birlikte 3 yıl içerisinde toplam 231 bin konutun aydınlatma ihtiyacını karşılayabilecek bir enerji üretim tesisi oluşturmuş olacağız. Yani, Manisa’nın çöplerinden artık dumanıyla çevreyi kirleten yangın değil, ülke ekonomisine kaynak sağlayacak enerji çıkacak. Şehrimizin çöpleri, ülkemize milli servet olarak geri dönecek. Bu yüzden ayrıca mutluyum. Şükürler olsun ki, böylesi önemli bir tesisi yapmayı ve tamamlamayı Cenab-ı Allah bizlere nasip etti” diye konuştu.
“Çevreci yatırımlara öncelik verdik”
Manisa’nın kangren haline dönmüş sorunlarının üzerine kararlılıkla gittiklerini anlatan Başkan Ergün, “2009 yılında geçmişten gelen elektrik borçları nedeniyle elektrikleri kesilen, alacaklıların kapısında beklediği bir belediyeden, Türkiye’de 30 büyükşehir belediyesi arasında bütçeyi en iyi kullanan belediye haline getirerek birinci seçildik ve trilyonluk yatırımlar yapan bir belediyeye ulaştık. Peki bunu nasıl yaptık? İşimize sahip çıktık, İşimizi takip ettik, işimizi yaptık, sizlerin desteğiyle bugünlere geldik hamd olsun. Biz göreve geldiğimiz 2009 yılından bu yana şehrimizin öncelikli ve kangren olmuş sorunlarının üstüne kararlılıkla gittik. Günü kurtaran, popülist yatırımlardan ve siyasi yaklaşımlardan uzak durduk. Yalnızca Manisa’mızın, Manisa’mızda yaşayan hemşerilerimizin mutluluğu ve gerçekten ihtiyaç duyduğu proje ve hizmetleri hayata geçirmenin gayretini gösterdik. Manisa’mızın büyükşehir olmasının ardından çevreci yatırımlara öncelik verdik. Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözleri her zaman tuttuk. Gelecek seçimler için değil, gelecek nesiller için çalışacağız dedik ve bu sözümüzü “Aynesi İştir Kişinin” şiarına bağlı kalarak yerine getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz” dedi.
“Önce ülkem, önce Manisa’m”
Çöp sorununun yanı sıra suların arıtılması konusuna da hassasiyetle yaklaştıklarını aktaran Başkan Ergün, “Katı atık bertaraf tesisinin yanı sıra hizmete soktuğumuz ve yakın zamanda hizmete girecek olan Atık su arıtma tesislerimizle Manisa’mızın toprak ve su kirliliği sorununu kökünden çözmüş olacağız. Çevreye duyarlı belediyecilik anlayışımızla çok kısa zamanda faaliyete geçireceğimiz çevre dostu elektrikli toplu ulaşım araçlarımız ile hava ve gürültü kirliliğini Manisa’nın şehir içi yaşamından çıkarmaya başlayacağız. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz 300’ü aşkın proje ile Türkiye’nin örnek belediyeleri arasında gösteriliyoruz. Çünkü biz “ÖNCE ÜLKEM VE MİLLETİM, SONRA PARTİM VE BEN” diyen Hareketin Lideri kıymetli Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin yönetimindeki Milliyetçi Hareket Partisi belediyesiyiz. Önce ülkem, önce Manisa’m dedik. Çok şükür iki dönemdir sizlere Milliyetçi Hareket Partisi belediyeciliğinin en güzel örneklerini gösterdik ve göstermeye de devam ediyoruz” diye konuştu.
“Yokluklar içinde destanlar yazan milletin çocuklarıyız”
Gelecek nesillere yaşanabilir bir Manisa bırakmak için çalıştıklarını vurgulayan Başkan Ergün, “Çünkü bu topraklar, bu vatan canlarını ve kanlarını hiçe sayan aziz şehitlerimiz ve kahraman atalarımızdan miras kaldı bizlere, biz de bu şuur ve bilinçle mirasımıza ve emanetimize sahip çıkıyoruz ve çıkmaya da devam edeceğiz. Bizler yokluklar içinde destanlar yazan bir milletin çocuklarıyız. Miras aldığımız bu toprakların bugünün ve yarınların daha huzurlu, mutlu ve güvenle yaşanan vatan parçası olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyetimizin kurucusu başkomutanımız büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere işaret ettiği Muasır Medeniyetler seviyesine ulaşmanın yolunun çalışmaktan geçtiğini biliyoruz ve Kurtuluş Savaşı veriyormuş gibi çalışarak çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini güven altına almaya çalışıyoruz. Gelecek nesillerden beklentimiz ailesine, vatanına, bayrağına sahip çıkmalarıdır. Arkamızda “Ne Mutlu Türküm Diyene” diyen nesiller bırakırsak bundan onur ve gurur duyarız” dedi.
Emeği Geçen Herkese Teşekkür Etti
Konuşmasının son kısmında projenin hayata geçmesinde emeği olanları kutlayan Başkan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu tesisimizin hayata geçmesinde katkıları büyük olan İller Bankası Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü’ne, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Bakanlık yetkililerine, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanımız Ertuğrul Yıldırım ve ekibine, tüm teknik ekibimize ve burada çalışmayı yürüten firma yetkilileriyle emeği geçen, katkıda bulunan herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Manisa’mıza ve açılışımıza teşrifleriyle bizlere büyük bir onur ve güç veren kıymetli Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’ye ve bizleri yalnız bırakmayan siz değerli konuklarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Birazdan açılışını yapacağımız bu önemli çevreci yatırımın Manisa’mıza, tüm ilçelerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Nice güzel hizmetlerde buluşmak dileğiyle sizleri Allah’a emanet ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
“Manisa gözümüzün bebeğidir”
Başkan Ergün’ün konuşmasının ardından Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kürsüye davet edildi. Manisa’da olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Genel Başkan Bahçeli, “Bizleri bir kez daha bir araya getirdiği için Cenab-ı Allah’a şükrediyorum. Ne mutlu ki Manisa ile tekrar kavuşmak nasip oldu. Hasretimiz dindi, özlemlerimiz son buldu. Manisa bizim gözümüzün bebeği olan bir ilimizdir. Manisa geçmişimizin tapusu, bugünümüzün garantisi, yarınımızın teminatıdır. Şehzadeler şehri Manisa’mız istikbale açılan ufuk kapımızdır. Burada asırlara uzanan hatıralarımız vardır. Bizler Manisa’ya bakınca sadece yalnızca kutlu ecdadımızın emanetlerini değil, yarınları inşa edeceğimiz heyecanı da buluyoruz. Sizler huzurluysanız bizler müsterih oluruz. Sizlerin yüzü gülüyorsa bizler rahat oluruz. Bu yüzden Manisa bizim için değerlidir, ülkemiz için hayati önemdedir. Manisa bize önce kutlu ecdadımızın sonra siz aziz vatandaşlarımızın emanetidir. Bu emanet başımızın üzerindedir” dedi.
Bahçeli’den Başkan Ergün’e Teşekkür
Böylesine değerli bir emanete layık olabilmek için Milliyetçi Hareket Partisi’nin kadrolarının büyük bir azim ve fedakârlıkla çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Bahçeli, “Manisa şanlı geçmişimizle, güçlü ve parlak geleceğimiz arasında sağlam bir köprüdür. Bu çerçevede Manisa’ya yapılan her türlü yatırımın değeri tartışmasızdır. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenleme Tesisi’nin faaliyete geçirilmesine de aynı anlayışla bakıyoruz. Tamamı kamu bütçesiyle yapılan bu tesis, ülkemizin en büyük katı atık bertaraf tesislerinden birisi olacaktır. Gerçekleştirilen yatırımla Manisa’nın 40 yıllık çöp sorunu ortadan kaldırılacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin üretken belediyecilik anlayışı umut saçmaktadır. Açılışını yapmaktan kıvanç duyduğumuz tesis, milletimizin bize verdiği emanete layık olduğumuzun göstergesi, güvencesidir. Projenin planlama ve yapım aşamasında özverili çalışmalarda bulunan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün Bey başta olmak üzere, tüm belediye personelimize, dava arkadaşlarımıza, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Her birini ayrı ayrı tebrik ve takdir ediyorum. Ülkemize, Manisa’mıza ve siz değerli vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.
“Dik baş, tok karın, mutlu yarın”
Vatandaşların sıkıntılarını yakından ve titizlikle takip ettiklerini belirten Genel Başkan Bahçeli, “Milliyetçi Hareket Partisi tüm kadrolarıyla gecesini gündüzüne katmakta, sizlerin yaşadığı her türlü sorun üzerine kafa yormaktadır. Bizler günü birlik siyasi hesap ve kazanımlar peşinde değiliz. Bizim için vatandaşlarımızın huzuru, refahı ve güvenliği her şeyden önce gelmektedir. Çünkü milletimiz mutsuzsa, biz geleceğe ümitle bakamayız. Millete rağmen siyaset yapılamayacağını bilir, buna inanırız. Milletin duası, rızası ve desteği olmadan hiçbir siyasi hedef başarıya ulaşamayacaktır. Halden, dertten, talepten anlamayan, yüksek hedeflere varamayacaktır. En büyük arzumuz milletimizi her açıdan layık olduğu şekilde temsil etmek, hak ettiği gelişmişlik mevkilerine çıkarmak, sorunlarını kökten çözebilmektir. Her insanımızın beklentilerini karşılamak; dik baş, tok karın, mutlu yarın amacına ulaşmak için çalışıyoruz. Emin olunuz yaşadığınız tüm sıkıntıları büyük bir dikkat ve titizlikle takip ediyoruz” dedi.
“Üzüm Manisa’nın göz bebeğidir”
Bu çerçevede Manisalı çiftçilerin de son dönemde yaşadığı sorunlara her açıdan odaklandıklarını vurgulayan Bahçeli, “Manisa büyük bir sanayi şehri olduğu kadar, ülkemizin tarım anlamında gurur kaynağı olan bir ilimizdir. Tarım anlamında Manisa’yı diğer illerimizden ayrıcalıklı kılan alanlardan bir tanesi de üzüm üretimidir. Özellikle üzüm üreticisi olan çiftçilerimizin meseleleri bugünlerde oldukça fazla gündemdedir. Üzüm, Manisa’nın göz bebeği, hatta kalbidir. Üzüm; çiftçilerimizin geçim kaynağı, ekmek kapısı, yaşı ve kurusuyla sofraların ve ekonomimizin vazgeçilmezi arasındadır. Ülkemiz dünyadaki çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının yüzde 40 ile yüzde 45’ni gerçekleştirmektedir. Ege bölgesinde yaklaşık 950 bin dekar bağ alanında ortalama 250 bin ton kuru üzüm üretilmektedir” diye konuştu.
“Üzüm üreticisi hayal kırıklığına uğradı”
Üzüm fiyatlarına da değinen Bahçeli şunları söyledi: “Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı da 400 milyon 707 bin dolar seviyesindedir. Ancak üzüm üreticisi kardeşlerim ne yazık ki üzgündür, hüzünlüdür, kaygılıdır. Maliyetler artmakta, emekler boşa gitmektedir. Çiftçi kardeşlerim biliyorum, durumunuz zordur. Halinizin farkındayım, sesinizi duyuracak bir yer arıyorsunuz. Gözlerinize bakınca anlıyorum, mağdursunuz ve bir yardım bekliyorsunuz. Sorun ve beklentilerinizi görecek, size omuz verecek bir irade, tutunacak bir dal arıyorsunuz. İşte Milliyetçi Hareket buradadır. Sizin yükünüzü hafifletmek, sesinizi duyurmak, derdinize derman olmak için elimizden geleni yapacağız. Bu Milliyetçi Hareket Partisi sözüdür. İçiniz rahat olsun, sorunlarınızın takipçisiyiz. Her seviyede ve mümkün olan her yerde sıkıntılarınızın çözümü için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Bu sene kuru üzümün maliyeti çiftçilerimiz için ortalama 3 lira 75 kuruş seviyesindedir. Hatta bu rakamın 4 lira seviyesini aştığını sizler yaşayarak biliyorsunuz. Ancak üzüm taban fiyat 4 lira olarak açıklanmıştır. Bu fiyat ne yazık ki üzüm üreticisi çitçilerimizi hayal kırıklığına uğratmıştır.”
“Sözümüz sözdür, senettir”
“Çitçinin alın teri ve helaline göz dikmiş fırsatçılar böylesi bir dönemde kol gezmektedir. Belirlenen fiyat üzerinden üzüm alımının yapılması belki uzun vadede fiyatları artırabilir. Ama bizim çitçilerimizin bu kadar bekleyecek halleri kuşkusuz ki yoktur. Sabır taşı çatlamıştır. Çiftçilerimiz, üzümünü TARİŞ’in insafına bırakarak ya da alternatif çözümler bularak satmak zorunda kalmaktadır. Hali hazırda borçları oldukça kabarık durumda olan üzüm üreticisi çiftçilerimizin beklentisi daha fazladır ve bunda da son derece haklılardır. Zira kuru üzüm için belirlenen fiyatlar, yaş üzüm için oluşacak fiyatları da etkilediğinden mağdur duruma düşecek çiftçi sayımız artacaktır. Geçici ve yetersiz çözümlerle uğraşmak yerine imkânlar zorlanarak çiftçimizin beklentisini karşılayacak bir fiyat oranı acilen ortaya koyulmalıdır. İşte bu yüzden bize göre kuru üzümdeki taban alım fiyatı bugün için en az 5 lira olmalıdır. İlave olarak üzüm alımı için tek bir merkezin kurulması da yanlış bir uygulamadır. Zaten sıkıntıda olan çiftçimizi daha fazla sıkıntıya sokmanın anlamı yoktur. Allah’a hamd olsun devletimizin imkânları geniştir. Bu çerçevede daha fazla yerde üzüm alım merkezleri kurulması temenni ve tavsiyemizdir. Böylelikle çiftçilerimiz ilave nakliye masraflarından kurtulabilecek, hiç olmazsa yeni borçların altında ezilmemiş olacaklardır. Çiftçi kardeşlerim üzülmeyin, burada sizler huzurunda neyi söylemişsek her yerde aynını tekrar edeceğiz. Sözümüz sözdür, sözümüz senettir. Milliyetçi Hareket Partisi meselelerinizi her seviyede ifade edecek, haklarınızı savunacak, inşallah beklentilerinizi karşılayacak bir çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır.”
“Tavrımız sorumsuz piyonlara”
Irak’ın kuzeyindeki sözde referandum konusuna da değinen MHP Lideri, “Irak’ın kuzeyinde 25 Eylül’de peşmerge yönetimi tarafından yapılan sözde referandumun hepten yok hükmünde olduğunu daha evvel ifade etmiştim. Ne Irak’ın kendi iç hukuku, ne de uluslararası hukukla bağdaşmayan bu alçakça eyleme cüret edenler asırlık bölgesel bölünme projelerine hizmet etmektedir. Yapılan tüm çağrılara kulak tıkayanlar sadece Irak’ın değil, tüm bölgenin kaosa sürüklenmesini sağlamaktadır. Hukuksuz olan sözde 25 Eylül komplosunun, Irak Anayasasına göre tartışmalı olarak değerlendirilen bölgeleri de kapsamış olması asıl niyetin ne olduğunu açığa vurmuştur. Bölgede yaşanan kaosu fırsata çevirerek kadim Türk yurtlarına çöreklenmek isteyen Barzani ateşle oynamaktadır. Bu işin sonu kendisi için hayırlı olmayacak, kendi kazdığı kuyuya düşecek, ısrarında devam ederse kahredici azabı tadacaktır. Bizim Irak’ta bulunan tüm topluluklara, tüm halklara saygımız vardır. Tavrımızın esası Irak’ı iç çatışmaya götürecek, bekamızı tehlikeye atacak, bölgesel fay hatlarının kırılmasına yol açacak gelişmelere kapı aralayan sorumsuz piyonlaradır” ifadelerini kullandı.
“Türkmen kardeşlerimiz yalnız değildir”
“Türkiye, başta Kerkük olmak üzere tarihi Türkmen kentlerine zorla el konulması girişimlerine ve Irak’ın Kuzeyinde Kürdistan’a kapı aralanmasına müsaade etmeyecektir. Irak’ta hukuksuz ve mesnetsiz çabalara karşı duran Türkmen kardeşlerimiz üzerinde baskı oluşturanlar yanlıştadır, hıyanet içindedir. Hiç kimse aklından çıkarmasın ki Türkmen kardeşlerimiz asla yalnız değildir. Bizim oldubittileri kurban verecek tek bir soydaşımız dahi yoktur. Bunun için gözümüz karadır, kararımız kesindir, duruşumuz nettir. Telafer, Musul, Kerkük gibi kadim Türk illerini mesnetsiz girişimlerle ele geçireceğini zannedenler, girdikleri yolun yanlışlığını er ya da geç ama mutlaka göreceklerdir. Irak’ın son derece hassas hale gelen toplumsal yapısına ilave olarak bir de referandum bahanesiyle, hukuksuz girişimleri kullanarak bölücülüğü körüklemek önüne geçilmesi zor bölgesel şartları doğuracaktır. Bunca olan bitenlerin esas amacı dört parçalı Kürdistan’ı kurmaktır. Barzani’nin korsan referandumunun ana gerekçesi budur. Irak’ın kuzeyine paralel olarak Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/PYD’nin palazlandırılıp, silahlandırılması da bu yüzdendir. Durum bu kadar açık ve net iken, bölgede hesabı bulunan devletlerden gelen çelişkili açıklamalara aldanacak değiliz.”
“Kimlerin, neyi hedeflediğini iyi biliyoruz”
“Görünürde hemen hepsi korsan referandumu tanımadıklarını, uygun bulmadıklarını ifade ediyorlar. Ama arka planda Barzani’nin sırtını sıvazlayıp, PKK/PYD’nin önünü açıp, diğer terör örgütlerinin imkanlarını artırmanın hesabını yapıyorlar. Bölgemizde son derece kirli ve alçakça bir oyun tezgâhlanmaktadır. Etnik ve mezhep temelli ayrışma ve çatışmaların şiddetlenmesi istenmektedir. Terör örgütleriyle aleni işbirliği yapılmakta, sözde terörle mücadele adına bir başka terör örgütü meşru gösterilmeye çalışılmaktadır. Tüm bunlara karşı uyanık olmak mecburiyetindeyiz. Biz kimlerin, neyi hedeflediğini gayet iyi biliyor, Türklük ve Türkiye hasımlarını iyi tanıyoruz. Asla unutulmamalıdır ki hedefteki ana ülke Türkiye’dir. Irak ve Suriye’deki gelişmelerle sabrımızı sınayıp, tepkimizi ölçmeye çalışanların bir sonraki durağı aziz vatanımız olacaktır. Şayet bugün gereken duruşu göstermezsek yarın çok geç olacaktır. Şimdi Kerkük’teki zulme ses çıkarmazsak, yarın kendi topraklarımızda olacaklara mecbur bırakılırız.”
“Türk milletinin gücü alayına yeter”
“Bu yüzden Türkiye, varlığını tehlikeye atan böylesi bir duruma karşı meşru müdahale hakkını her yönden kullanmalıdır. Bizimle oyun oynanmayacağını, kimsenin bizi test edemeyeceğini kudretimizi ortaya koyarak göstermenin zamanı gelmiştir. Asırlık hasretin sonlandırma vakti yaklaşmaktadır. Varsın şer odakları karşımıza her türlü sorunları çıkarsın. Varsın tüm hainler öbek öbek karşımıza dizilsin. Allah’ın izniyle Türk Milleti’nin gücü bunların alayına yetecektir. Yeter ki bir olalım, birbirimize inanalım ve aynı ülkünün etrafında sımsıkı toplanalım. Devlet milletiyle el ele vererek bütün sorunların üstesinden mutlaka gelecektir. Her türlü tehdit bu birlikteliğin karşısında yenilmeye mahkûmdur. Mühim olan, devletle millet arasındaki güveni en üst seviyede tutmayı başarmaktır. Milliyetçi Hareket Partisi üzerine ne düşüyorsa sonuna kadar yapacak, her zaman olduğu gibi ülkesinin ve milletinin yanında olacaktır. Bu vesileyle sizlerle bugün böylesi değerli bir tesisin açılışında beraber olmaktan dolayı gururlu ve mutlu olduğumu tekraren ifade etmek istiyorum.”
Açılış Kurdelesi Kesildi, Tesis Hizmete Girdi
Konuşmaların ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, genel merkez yöneticileri ve protokol üyeleri ile birlikte 110 milyon liralık çevreci tesis Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin açılış kurdelesini kesti. Kurdele kesiminin ardından ayrıştırma tesislerinin bulunduğu makine alanına gelen Genel Başkan Bahçeli, Başkan Ergün ve beraberindekiler, burada Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım’ın tesisin çalışma sistemiyle ilgili sunumunu dinledi. Sunumun ardından MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin düğmeye basmasıyla tesis çalışır hale geldi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yüze Eğitim Sevinci Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yü...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusemre Halk Eğitim Merkezini Ziyaret etti. Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Y...

MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI

Manisa’nın Akhisar ilçesi Efendi Mahallesi 270 Sokak 219/5 te meydana gelen yangın bir kişinin canını aldı. Akhisar´da Efendi Mahallesi...

KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN ARANIYORDU. MANİSA’DA YAKALANDI KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN ARANIYORDU. MANİ...

Manisa valiliğinden yapılan açıklamada söyle denildi; “12.01.2021 günü saat:11.30 sıralarında hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi Ak Partili vekiller yeni parti binaların...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi AK Parti Şehzadeler ve Yunusemre ilçe başkanlığı yeni parti binalarında hizmet verme...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yüze Eğitim Sevinci Yunusemre Halk Eğitim Mer...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusem...

MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI...

Manisa’nın Akhisar ilçesi Efendi Mahallesi 270 Sokak 219/5 t...

KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN ARANIYORDU. MANİSA’DA YAKALANDI KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN A...

Manisa valiliğinden yapılan açıklamada söyle denildi; “12.01...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi Ak Partili vekiller yeni ...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi AK Parti ...

Manisa Volkswagen’i kaybetti Manisa Volkswagen’i...

Manisa Volkswagen’i kaybetti CHP Manisa İl Başkanı Sem...

Manisa’da Nipet Akaryakıt İstasyonuna Yoğun ilgi Manisa’da Nipet Akaryakıt...

Manisa’da Nipet Akaryakıt İstasyonuna Yoğun ilgi Manisa’nın ...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim eTwinning Ödül Töreni Gerçekleşti Yunusemre İlçe Milli Eğit...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim eTwinning Ödül Töreni Gerçekleşt...

MANİSA İÇİN METEOROLOJİK UYARI MANİSA İÇİN METEOROLOJİK ...

METEOROLOJİK UYARI Manisa’nın Batısında Beklenen Gök Gürültü...

Manisa Büyükşehir Belediyespor-72 Kocaeli BŞB Kağıtspor-75 Manisa Büyükşehir Belediy...

Manisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol takımımız, Türkiye ...

İnşaat Satışları Mart ve Eylül Aylarında Yoğunlaşıyor İnşaat Satışları Mart ve ...

AKSAN İnşaat Taahhüt Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Taşkan,...

HABERLERİ