Reklamı kapat
Reklamı kapat
MANİSA MEDYA
MANİSA MEDYA

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

RESTORAN VE KAFELER 2 AYDIR İŞ YAPAMIYOR

RESTORAN VE KAFELER 2 AYDIR İŞ YAPAMIYOR Adı Salihli ile özdeşleşen Odun Köfte’nin de menülerde yer aldığı, yiyecek-içecek sektöründeki işletmelerin durumunu araştıran Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin zor durumda olduğunu tespit etti. Mart başından bu yana Türkiye’de can almaya başlayan korona virüs salgınının etkisini azaltmak için kapatılan işyerleri arasında en fazla etkilenmenin görüldüğü alanlardan […]

20 Mayıs 2020 - 15:23 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi. A+A-

RESTORAN VE KAFELER 2 AYDIR İŞ YAPAMIYOR

RESTORAN VE KAFELER 2 AYDIR İŞ YAPAMIYOR

Adı Salihli ile özdeşleşen Odun Köfte’nin de menülerde yer aldığı, yiyecek-içecek sektöründeki işletmelerin durumunu araştıran Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin zor durumda olduğunu tespit etti.

Mart başından bu yana Türkiye’de can almaya başlayan korona virüs salgınının etkisini azaltmak için kapatılan işyerleri arasında en fazla etkilenmenin görüldüğü alanlardan biri yiyecek-içecek sektörü oldu. 10 Mart’tan itibaren kapılarını kapatmak zorunda kalan kafe ve restoranların, bu süreçte ne ölçüde zarar gördüklerini tespit etmek amacıyla Salihli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bir anket düzenlendi.
Salihli TSO tarafından coğrafi işaret tescili alınan Odun Köfte’yi de menülerinde bulunduran et restoranlarından Paşa Odun Köfte, Köfteci Paşam Mehmet, Suresto, Hadigari, Bizzgara, Aile Ocakbaşı, Cemre Et Mangal’ın, Mart ayı ortasından bu yana kapalı olduğu ve pandemi sürecinden yüzde 100 oranında olumsuz etkilendiği anlaşıldı. Bu işletmelerden bazılarının Mayıs ortasından itibaren paket servise başladığı, fakat yetersiz talep nedeniyle masraflarını dahi karşılamaktan uzak kaldığı ifade edildi.
Düğün ve nişan gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan, bunun yanı sıra “Ocakbaşı Restoran” da çalıştıran Lidya Sardes Otel’in durumdan büyük oranda olumsuz etkilendiği otel yetkilileri tarafından belirtildi. Kurşunlu Vadisi’nde kır düğün bahçesi işleten Narlıbahçe’nin yetkilisi ise iki ay kapalı kalmaktan dolayı rezervasyonlarda ötelemeler meydana geldiğini ve işlerinin yüzde 70 oranında olumsuz etkilendiğini kaydetti.
Salihli- İzmir karayolu üzerindeki benzinlik içinde yer alan Egemen Restoran’ın yetkilisi ise benzinlikte işlerin yüzde 70 oranında olumsuz etkilendiğini, restoran kısmının da kapalı olduğu için finansal yönden sıkıntı çektiklerini vurguladı.
Krediye ulaşmak zor
İşletmeleri finansal yönden rahatlatmak amacıyla sunulan nispeten düşük faizli KGF ve Nefes Kredisi gibi banka kredilerinden yiyecek- içecek sektörünün yararlanamadığı da tespit edildi. Anket gerçekleştirilen 12 üyeden 5’inin kredi başvurusunda bulunduğu; bunlardan sadece Salihli Garajında lokanta işleten Garaj Et Lokantası’nın Nefes Kredisi kullanabildiği tespit edildi.
Diğer işletmeler olan Hadigari Restoran, Paşam Odun Köfte, Bizzgara ve Kimyon Ev Yemekleri’nin kredi kullanma konusunda başarısız olduğu anlaşıldı. Krediden istifade edemeyen işletmelerin yetkilileri, bankalardan olumlu yaklaşım görememekten yakındı. Salihli OSB’deki fabrikalara hazır yemek servisi de yapan Kimyon’un yetkilisi, lokantalarının kapalı olduğunu, süreçten yüzde 50 ile 60 oranında kötü etkilendiklerini ifade etti.
İşletmelerini 2 aydır kapalı tutmak zorunda kalan restoran ve kafelerin yetkilileri, yanlarında çalışan personele genelde ücretsiz izin kullandırdıklarını belirtirken, işletmelerin büyük oranda Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlandığı anlaşıldı.
Hadigari Restoran yetkilisi kira ve sabit gider masraflarını yatırmakta zorlandıklarını, kesilmeyeceği taahhüdüne rağmen, faturasını ödemedikleri için elektriklerinin kesildiğini kaydetti.
Sektör mağdur oldu
Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, korona virüs nedeniyle etkilenen sektörlerin durumunu ortaya koymak üzere yaptıkları inceleme sonucunda, yiyecek-içecek hizmetleri sektörünün olumsuz etkilenen kesimlerin başında geldiğini tespit ettiklerini belirtti. Yüksel, “Restoranlar ve kafeler gerçekten çok mağdur oldu. Özellikle kirada olanların durumu daha da vahim. Normalleşmeye yönelik adımlarla birlikte, Ramazan Bayramı sonrasında kontrollü bir şekilde bu işyerlerinin de açılmaya başlayacağını ümit ediyoruz. Umarız yaşanan olumsuzluklar birkaç ay içinde atlatılabilir” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum ve kolonya ikram edildi. Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum...

Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum ve kolonya ikram edildi. Ülkemizde olduğu gibi Manisa’da da koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLAD...

BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI Manisa Azerbaycan  Kültür  ve Dayanışma  Derneği Başkanı  Yalçın Taşdemir...

BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI Manisa Çukurovalılar Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan İrfan Doruk Ramazan Bayramı dolayısıyla...

BAŞKAN GÜNEŞ RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN GÜNEŞ RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI...

Manisa’da 150 bin kişiye hitap eden Manisa Hemşehri Kültürleri Dayanışma Derneği yaptığı açıklama ile Manisalıların Ramazan Bayramını k...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum ve kolonya ikram edildi. Manisa’da 65 yaş üstü vat...

Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum ve kolonya ikram ed...

BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN B...

BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI Manisa Azerbaycan&...

BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYR...

BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI Manisa Çukurovalılar ...

BAŞKAN GÜNEŞ RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN GÜNEŞ RAMAZAN BAYR...

Manisa’da 150 bin kişiye hitap eden Manisa Hemşehri Kültürle...

Manisa Ahlatlılar Sosyal Dayanışma Kültür Derneği’nden Gıda Kolisi Manisa Ahlatlılar Sosyal ...

Manisa Ahlatlılar Sosyal Dayanışma Kültür Der...

MANİSA’DA YAŞAYAN 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA İZİN MANİSA’DA YAŞAYAN 65 YAŞ ...

MANİSA’DA YAŞAYAN 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA İZİN Dünya Sağlık...

MANİSA’DA KAÇAK RAKI  ELE GEÇİRİLDİ MANİSA’DA KAÇAK RAKI ELE...

MANİSA’DA KAÇAK RAKI  ELE GEÇİRİLDİ 20.05.2020  gü...

RESTORAN VE KAFELER 2 AYDIR İŞ YAPAMIYOR RESTORAN VE KAFELER 2 AYD...

RESTORAN VE KAFELER 2 AYDIR İŞ YAPAMIYOR Adı Salihli ile özd...

AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİ BELLİ OLDU AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİ BE...

AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİ BELLİ OLDU Ak Parti Akhisar İlçe Yöne...

MANİSA’DA BİR APARTMAN KARANTİNAYA ALINDI MANİSA’DA BİR APARTMAN KA...

MANİSA’DA BİR APARTMAN KARANTİNAYA ALINDI Manisa’nın Salihli...

HABERLERİ