Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

SAHAFTA PAHA BİÇİLMEZ OLAN KİTAP

SAHAFTA PAHA BİÇİLMEZ OLAN KİTAP Bir kitap açtım,okuyorum.Her sayfasında ayrı bir zarafet,ayrı bir incelik ayrı başarı…Yapabileceklerinin sınırı olmayan cesur bir yüreği anlatan içimizde hiç fark edemediğimiz kapıları açan derin bir kitap.Kitabın adı KADIN..İstedim ki bu kitabı beraber okuyalım. Günümüzde bir lakırdı dönüp duruyor bakıyorum.”Elinin hamuruyla kadın başına ne yapabilir?”Hayır efendim.Kadın yapmak istediklerini öyle bir yapar […]

21 Mart 2018 - 13:39 'de eklendi ve 572 kez görüntülendi. A+A-

SAHAFTA PAHA BİÇİLMEZ OLAN KİTAP

SAHAFTA PAHA BİÇİLMEZ OLAN KİTAP

Bir kitap açtım,okuyorum.Her sayfasında ayrı bir zarafet,ayrı bir incelik ayrı başarı…Yapabileceklerinin sınırı olmayan cesur bir yüreği anlatan içimizde hiç fark edemediğimiz kapıları açan derin bir kitap.Kitabın adı KADIN..İstedim ki bu kitabı beraber okuyalım.

Günümüzde bir lakırdı dönüp duruyor bakıyorum.”Elinin hamuruyla kadın başına ne yapabilir?”Hayır efendim.Kadın yapmak istediklerini öyle bir yapar ki hem de elini una bulaya bulaya.Kadın yeter ki inancındaki duvarları yıksın.Yıkamadığı sürece engellerin önünde hiçbir başarıya ulaşamayacağına kilitliyor kendini.” Önümde bu kadar engel varken ne yapabilirim ki ?Üstelik günümüz şartlarında.”diyor.Kilit kadının aklında,kilit fikrindedir. Kilitledikçe kilitliyor yapabileceklerini,hayallerini,umutlarını,ideallerini.Anahtar kadının kendisinde aslında..Oysa güç kadının ta kendisindedir.Tek başına da var olabilir.Bir elinde hamur olup da diğer eliyle hedeflerine ulaşabilir.Diğer eliyle çocuğuna bakabilir.Diğer eliyle eşiyle ilgilenip ötekisiyle de kendine zaman ayırabilir.Sahi bu kadının kaç eli vardı?Düşünüyorum da ya kadın bu gücü bulacak ya da bir seçim yapmak zorunda kalacak.Bu durum maalesef şöyle algılanıyor.”O halde hayallerimi törpülemem gerekiyor.”Tabi ki hayır.

MÖ 2285/2250’de yaşamış olan Enheduanna tarihte ilk bilinen şair yazardır.Şiirleri kadının gücüne,kadının güvenine,kadın erkek eşitliğine dikkat çeken eserleri bulunmaktadır.
Si Ling-Chi  ;MÖ 2640: Çin’in efsanevi ilk imparatoriçesi.Bahçesinde oturup ipek böceklerini incelediği bir gün, ipeğin gizemini çözdü.Sonrasında ipeği giysilerde kullanmak üzere yapılacak işlemleri geliştirdi.
Hildegard  ;Zamanının inanışları, ailenin 10. çocuğu olması, doğuştan hasta olması ve belki de politik sebeplerden dolayı 8 yaşındayken bir kiliseye zekat olarak verildi. Hildegard’ın en büyük özelliği yaşadığı her şeyi kaleme alıyor olmasıydı.Bilime ve araştırmaya çok meraklıydı.Hayatının büyük bölümünü geçirdiği kilisede sürekli okuyor yazıyor ve araştırmalar yapıyordu.Ayrıca bilim adına dünyaya kazandırdığı pek çok herbal ilaç hala kullanılmaktadır.
Madam Curie ; Eğitim hayatında İlk olarak Cracow’a giden Maria orada istediği bilimsel eğitimi alamayacağını gördü ve ailesinin parasal desteğinin az olması sebebiyle Paris Sorbonne’da tıp eğitimi alan ablası Brenya’ya eğitiminde yardım etmeye karar verdi. Ablası da karşılığında matematik ve fizik eğitimi alması için yardım edecekti.1891 yılında Paris’e ablasının yanına gitti. Küçük bir tavan arasında kötü koşullarda yaşayarak eğitimine sürdürdü. İki yılda sınıfının birincisi olarak fizik derecesi aldı. Marie, 1903 yılında doktorasını vererek Fransa’da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Aynı yıl kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü’nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.

Peki ya Balkan Savaşı sırasında cepheden gelen birçok yaralıyı gördükten sonra doktor olmaya karar veren ve  kadınların tıp okumasının neredeyse imkansız olduğu bir dönemde ilk kadın doktor olan  Safiye Ali.
Türkiye’nin ilk kadın askeri pilotu olan Türk kadınının her alanda başarılı olabileceğine inandığını göstermek için Atatürk’ün yetiştirdiği manevi kızı Sabiha Gökçen.
Lise yıllarında cumhuriyet rejiminden bahsettiği arkadaşlarının gavur olarak nitelendirmesine maruz kalıp bu nedenle de avukat olmayı kafasına koyan üniversite rektörü Haldun Taner’in babası Selahattin Bey’e fakülte açtıran Süreyya Aydoğdu’nun inancına ne demeli?

Peki bu kadınların ve sayamadığım birçok kadının hayatında her şey normal mi gitti?Hiç mi zorluklarla karşılaşmadılar?Hedeflerine giden yolda tökezlemediler mi hiç?Kendilerine güvendiler ve başardılar ve bu güç her kadında mevcuttur.Görüldüğü üzere birçok  alanda  kadının eli var,içtiğimiz ilaçtan giydiğimiz gömleğe kadar.Kadın bilimde,hukukta,eğitimde,tekstilde…vs.Kadın her yerde.Her konuda başarılara imza atmaya da devam edecek.Fakat siz kadınlar,köklerinizin kuvvetini bilmelisiniz.Tüm adaletsizliklere engellere rağmen solmanıza asla izin vermemelisiniz.Yüreğinizdeki pınarları fark etmelisiniz.Tarih oturduğu yerde hayal kuranları değil harekete geçip onların peşinden koşanları yazar.Yeter ki inansın,her kadın kendi tarihini yazabilir.
Kitabın gelecek sayfalarında görüşmek üzere…

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yüze Eğitim Sevinci Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yü...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusemre Halk Eğitim Merkezini Ziyaret etti. Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Y...

MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI

Manisa’nın Akhisar ilçesi Efendi Mahallesi 270 Sokak 219/5 te meydana gelen yangın bir kişinin canını aldı. Akhisar´da Efendi Mahallesi...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi Ak Partili vekiller yeni parti binaların...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi AK Parti Şehzadeler ve Yunusemre ilçe başkanlığı yeni parti binalarında hizmet verme...

Manisa Volkswagen’i kaybetti Manisa Volkswagen’i kaybetti

Manisa Volkswagen’i kaybetti CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan’ı ve değerli b...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yüze Eğitim Sevinci Yunusemre Halk Eğitim Mer...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusem...

MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI...

Manisa’nın Akhisar ilçesi Efendi Mahallesi 270 Sokak 219/5 t...

KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN ARANIYORDU. MANİSA’DA YAKALANDI KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN A...

Manisa valiliğinden yapılan açıklamada söyle denildi; “12.01...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi Ak Partili vekiller yeni ...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi AK Parti ...

Manisa Volkswagen’i kaybetti Manisa Volkswagen’i...

Manisa Volkswagen’i kaybetti CHP Manisa İl Başkanı Sem...

Manisa’da Nipet Akaryakıt İstasyonuna Yoğun ilgi Manisa’da Nipet Akaryakıt...

Manisa’da Nipet Akaryakıt İstasyonuna Yoğun ilgi Manisa’nın ...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim eTwinning Ödül Töreni Gerçekleşti Yunusemre İlçe Milli Eğit...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim eTwinning Ödül Töreni Gerçekleşt...

MANİSA İÇİN METEOROLOJİK UYARI MANİSA İÇİN METEOROLOJİK ...

METEOROLOJİK UYARI Manisa’nın Batısında Beklenen Gök Gürültü...

Manisa Büyükşehir Belediyespor-72 Kocaeli BŞB Kağıtspor-75 Manisa Büyükşehir Belediy...

Manisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol takımımız, Türkiye ...

İnşaat Satışları Mart ve Eylül Aylarında Yoğunlaşıyor İnşaat Satışları Mart ve ...

AKSAN İnşaat Taahhüt Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Taşkan,...

HABERLERİ