Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

SARI AHMET PAŞA AŞEVİ 548 YILDIR DAR GELİRLİNİN YANINDA

SARI AHMET PAŞA AŞEVİ 548 YILDIR DAR GELİRLİNİN YANINDA Akhisar´da 1481 yılında dönemin paşası olan Sarı Ahmet Paşa tarafından kurulan Aşevi, 548 yıldır yapılan yardımlar ile ayakta durarak yoksullara ve yardıma muhtaçların yanında olmaya devam ediyor. Sarı Ahmet Paşa Aşevi, 27 Mayıs 2004 yılında Sarı Ahmet Paşa Aşevi Yaptırma Ve Yaşatma Derneği tarafından bina restore […]

20 Şubat 2021 - 8:57 'de eklendi ve 1591 kez görüntülendi. A+A-

SARI AHMET PAŞA AŞEVİ 548 YILDIR DAR GELİRLİNİN YANINDA

SARI AHMET PAŞA AŞEVİ 548 YILDIR DAR GELİRLİNİN YANINDA

Akhisar´da 1481 yılında dönemin paşası olan Sarı Ahmet Paşa tarafından kurulan Aşevi, 548 yıldır yapılan yardımlar ile ayakta durarak yoksullara ve yardıma muhtaçların yanında olmaya devam ediyor. Sarı Ahmet Paşa Aşevi, 27 Mayıs 2004 yılında Sarı Ahmet Paşa Aşevi Yaptırma Ve Yaşatma Derneği tarafından bina restore edilerek tekrar hizmete başlıyor. Hayır çarşısı olarak da dar gelirli yoksulun yanında olmaya devam eden Sarı Ahmet Paşa Aşevi Müdürü Ali Doru yaptıkları hizmetler hakkında bilgiler verirken “Esası bu hizmet Akhisar halkının, bizler bir köprü görevi görüyoruz.” diyerek başladığı sözlerine şöyle devam etti; “Şu anda Akhisar Sarı Ahmet Paşa aşevinde bulunuyoruz, ben de Aşevinin kurulduğu günden beri idareciliğini ve yönetimini yapan Ali Doru.  Burada her gün ihtiyaç sahibi insanlara ekmeği ile birlikte yemeklerini günlük temin etmeye gayret ediyoruz.

1000 KİŞİNİN ÜZERİNDE İNSANA YARDIM GÖTÜRÜYORUZ

Şu anda 1000 kişinin üzerinde insana yardım götürmeye çalışıyoruz, Allah razı olsun sıkıntımız yok,  insanlarımız bizlere yardım ediyorlar güveniyorlar, itimat ediyorlar bizde onların itimatlarını güvenlerini boşa çıkarmamak adına insanlara yardımda bulunmaya gayret serfediyoruz. Her gün 3 çeşit yemek çıkarıyoruz,  Malum olduğu üzere burası tarihi bir yapıdır, 1480’li yıllarda Fatih Sultan Mehmet döneminde Sarı Ahmet Paşa nam adındaki paşa tarafından yaptırılmış cami, han, hamam müşretken yapılmış tarihi bir külliyedir. Bu külliyenin içerisinde hem bir tarihi geleneği yaşatmak hem de insanlarımıza faydalı olmak insanlara hizmet hizmet etmek ki Peygamber efendimiz s.v.a buyuruyorki  ‘Sizin en hayırlınız insanlara faydalı olandır.’ diyor bizler de insanlara yardımcı olmaya gayret ediyoruz. İnşallah hayırda mıyız değil miyiz onun takdiri ahirette Cenabı Allah’ın vereceği bir karardır, biz onu bilemeyiz biz Allah rızası için burada insanlarımıza hizmet etmeye gayret ediyoruz.

HAYIR HİZMETİNİN BİR 500 SENE DAHA DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ

Allah razı olsun bu gayretimize Akhisar halkı büyük büyük bir destek veriyor dualarıyla gayretleriyle onların yardımlarıyla 16 yıldır buradan hizmet ediyoruz ve 16 yıldır da insanlarımıza faydalı olmaya çalışıyoruz. Cenabı Allah inşallah 500 sene devam eden bu hayır hizmetinin bir 500 sene daha devam etmesini İnşallah nasip eder bizlerden sonra da gelecek olan nesiller de inşallah bu hayır hizmeti devam ettirirler. Biz öyle umuyoruz öyle istiyoruz inşallah devam eder ben bu vesileyle öncelikle Akhisar halkına bize yardımda bulunan insanlara bizlerden yardım alan insanlara özellikle çok teşekkür ediyorum Allah hepsinden razı olsun herkese teşekkür ediyorum hayırlı kandiller diliyorum. Malum 12 Mart’tan bu tarafa ülkemizde bir pandemi dönemi bütün dünyada bir hastalık dönemi devam ediyor, bizim de bu pandemi döneminde ihtiyaç sahibi sayısında elbette artış oldu. Nasıl artış oldu? Aslında belki de maddi durumu kısmen iyi olmakla birlikte yaşlılıktan dolayı sokağa çıkamayan ihtiyaçlarını gideremeyen insanlarımız vardı.  Hemen biz bu insanlarımıza ihtiyaç sahibi olan ve benim de bu yemeğe ihtiyacim var  diyen herkese yemek götürmeye gayret ediyoruz. Bizim araçlarımız var çalışanlarımız var Allah razı olsun O araçlarla her gün insanlarımızın kapısına gidiyorlar onların günlük ekmek ve yemeklerini götürüyorlar ve böylece ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarını gidermeye gayret gösteriyoruz. 

2020 YILI İÇERİSİNDE 1000 CİVARINDA GIDA KOLİSİNİ DAĞITTIK

Pandemi döneminden önce biliyorsunuz Akhisar olarak biz deprem ile yüz yüze geldik bu depremden etkilenen bölgelerimiz köylerimiz vardı. Biz kaymakamlığımız ile onlarla da istişare ederek ne yapabileceğimizi aşevi olarak istişare ederek onlara hemen 300 adet gıda kolisi hazırladık ve bu mağdur olan köylülerimize hemen o yardımları ulaştırdık hemen arkasından da biliyorsunuz pandemi dönemi başladı. Pandemi döneminde de özellikle Hacı İshak Mahallesi biliyorsunuz Akhisar’ın en yoksul mahallelerinden bir tanesidir orada 410 aile karantina altına alındı ve bu insanların günlük geliri belki de sadece topladıkları hurdalarla çöplerle günlük ihtiyaçlarını karşılıyorlardı ve dolayısıyla biz yine belediyemizle kaymakamlığımıza istişare halinde hemen 410 tane  onlara 10-15 gün yetecek gıda kolisi hazırladık ve onları da hemen insanlarımıza dağıttık. Hemen arkasından yine 2020 yılı içerisinde İzmir’de Allah inşallah ülkemize böyle bir felaket böyle bir acıyı yasatmasın.   Bir deprem oldu bu deprem nedeniyle Akhisar’da da yine sosyal yardımlaşma ve Kaymakamlık olarak bir takım faaliyetlerde bulunduk bu faaliyet içerisinde aşevinin bu faaliyete yapabileceği katkı bize sorulduğunda biz 200 koli İzmir için yaptık,  elimizde battaniye vardı 50 adette kullanılmamış battaniyemiz vardı o battaniyeleri de İzmir’de depremde mağdur olan kardeşlerimize gönderdik. Böylece yaklaşık 2020 yılı içerisinde 1000 civarında gıda kolisini dağıtmış olduk.

YENİ BİR PROJEYE BAŞLIYORUZ

Biz yeni bir projeye başlıyoruz, o proje içerisinde yönetim kurulu olarak şöyle bir karar aldık. Evet biz şehrimizdek muhtaç ailelere yardım etmeye gayret ediyoruz ama kırsal mahallelerde muhtaç olan ailelere nasıl ulaşabiliriz onlara ne gibi yardımda bulunabiliriz diye düşündük, yönetim kurulu olarak karar aldık en kısa sürede köylerde mağdur olan kardeşlerimize köy muhtarları ile Sosyal Yardımlaşmayla da istişare halinde onlarada her ay onlara yetebilecek miktarda gıda kolileri hazırlayıp onlara dağıtmak istiyoruz inşallah bu faaliyetimize de Mart ayı içerisinde başlayacağız. Bizim aslında aşevinin yanında hayır çarşısı adında bir yerimiz var.

10 BİNİN ÜZERİNDE KAZAK DAĞITTIK

 Burada da çalışan bir bayan kardeşimiz var, orada da 1. el veya 2. el ne bulursak buzdolabı, çamaşır makinası, koltuk takımı yatak yorgan, giysi onları alıyoruz, aldığımız bu eşyaları yine ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Mesela 2020 yılı içerisinde 10 binin üzerinde sadece kazak türü eşya dağıtmışız. İhtiyaç sahipleri geliyorlar bize müracaat ediyorlar, biz de onların bu ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Hizmet yapıyoruz derken şunu söyleyeyim biz burada köprüyüz. Asıl hizmeti yapan Akhisar halkıdır biz değil, yani Akhisar halkı bize destek vermese Akhisar halkı bize yardım etmese biz burada hiç bir hizmet yapamayız. Asıl takdir edilmesi gereken onlar bizler değiliz. Bize hayırseverimiz geliyor birgün sonraki yemeği bu hayattan ebediyete göçmüşlerinin için hayırı için vermek istediğinde biz ona alternatifleri sunuyoruz tabi o da hangisi kendine uygun gelirse onu söylüyor biz malzeme listesini veriyoruz o malzemeyi alıp getiriyor biz de o gün onun adına yemeği pişirip dağıtıyoruz.

GÜNLÜK 170 KİLO ET KULLANIYORUZ

 Biz burada kurbanda yine aşevimize bağışlanan kurbanları 3-4 gün kesip dondurucularımıza atıyoruz, her gün etli yemeğimiz çıkıyor tabi sadece et yemeği yapacaksak o gün günlük 170 kg et kullanıyoruz. Tabi bu etlerimize Kurban Bayramında aşevimize bağışlanan kestiğimiz kurbanlardan hariç hayırsever vatandaşlarımızın bizlere gerek adak gerek akika kurbanları ile de takviye yaptıklarıdır.  Yarın örneğin nohut pişireceksek 40 kilo nohut kullanıyoruz, onun içerisine 30 kiloda et koyuyoruz, kuru fasülye 45-50 kilo, pirinç 50 kilo kullanıyoruz günlük olarak. Mesela bir tavuk yemeği yaptığımız zaman 125 kilo tavuk kullanıyoruz, tabi 125 kilo tavuğun yanında 50 kiloda patetes kullanıyoruz. Burada 5 personelimiz var bir personelimiz de hayır çarşımızda var 6 personel, yeni bir personel daha alıyoruz, 7 personelimiz olacak 3 tanede aracımız var. Benim Akhisar halkına teşekkür etmek ve dua etmekten başka bir söyleyeceğim olmaz. Aşevimiz sadece Kurban Bayramında 10 gün, Ramazan Bayramında 4 gün yemek çıkarmıyoruz. Yılda 14 gün hariç her gün yemek çıkarıyoruz.”dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
MASKİ, Akhisar’da Muhtarları Dinledi MASKİ, Akhisar’da Muhtarları Dinledi

MASKİ, Akhisar’da Muhtarları Dinledi MASKİ Genel Müdürlüğü İlçe Hizmetleri Dairesi Başkanı Serpil Çakır,  Akhisar ilçesi mahalle m...

Türk Zeytinyağı Ege Mutfağından Sağlıklı Tariflerle ABD Pazarında Tanıtıldı Türk Zeytinyağı Ege Mutfağından Sağlıklı...

Türk Zeytinyağı Ege Mutfağından Sağlıklı Tariflerle ABD Pazarında Tanıtıldı Akdeniz’den dünyaya yayılan, uzun ve sağlıklı bir yaşamın i...

MANİSA’DA TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ MANİSA’DA TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ

MANİSA’DA TRAFİK KAZASI 1 ÖLÜ Manisa’nın Akhisar ilçesi Gürdük Çayı  Kayalıoğlu köprüsü yakınlarında meydana gelen trafik kazasınd...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Afet farkındalık Eğitimle...

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Ma...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı    ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı    ...

Ot ve Atık Yangınları Doğaya Ciddi Zararlar Veriyor Ot ve Atık Yangınları Doğ...

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı son ...

Çarıkballı’nın Su Sorunu Çözülüyor Çarıkballı’nın Su Sorunu ...

Çarıkballı’nın Su Sorunu Çözülüyor MASKİ Genel Müdürlüğü, Ku...

MHP’li AKÇAY: Zillet İttifakı, Türkiye düşmanlarıyla saf tutmuştur MHP’li AKÇAY: Zillet İtti...

MHP’li AKÇAY: Zillet İttifakı, Türkiye düşmanlarıyla saf tut...

Kanaldan 60 Kamyon Çöp Çıktı Kanaldan 60 Kamyon Çöp Çı...

Kanalın 200 Metrelik Kısmından 60 Kamyon Çöp Çıktı, Temizlik...

28 Şubat Emperyalist Bir Düzenektir 28 Şubat Emperyalist Bir ...

28 Şubat Emperyalist Bir Düzenektir Memur-Sen Manisa İl Tems...

PKK’yı ülkemizden temizleyeceğiz   Manisa Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Adnan Kaya,  bölücü terör örgütü PKK tarafından Gara’da şehit edilen 13 vatan evladını saygı ile andı. Kaya, “Onlara ve ailelerine söz veriyoruz: PKK’yı ülkemizden temizleyeceğiz” dedi.  Bu saldırı ABD’nin emrinde, Türkiye’yi bölmek için binlerce cana kıyan, devletimizi yüz milyonlarca liralık zarara uğratan PKK’nın son çırpınışları olduğunu gördüklerini kaydeden Kaya, “2015 yılında hendek operasyonları olarak başlattığımız teröre karşı silahlı mücadelemiz, PKK’yı bitirme noktasına gelmiştir. Terör örgütü PKK’nın yurtiçinde ve yurtdışında; insan, mali ve lojistik kaynakları tükenme noktasına gelmiştir. İçişleri Bakanlığımızın açıklamış olduğu terör örgütüne katılım sayıları PKK’nın sonunun geldiğini en belirgin şekilde göstermektedir. Hendek operasyonları, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekâtı gibi operasyonlarla ordumuz hain terör örgütü PKK’ya etkili bir darbe vurmuştur. En son başlattığımız Gara operasyonu PKK için sonun başlangıcı durumundadır. Gara’nın jeopolitik konumu Kandil için çok önemli bir konumdadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üstün başarısıyla terör örgütünün kökünün kazınması sürecine girilmiştir. 13 vatan evladımızı şehit vermemiz bizleri derinden üzmüştür fakat hain terör örgütü şunu unutmasın: Bir ölür bin diriliriz. PKK’nın temizlenmesi ancak tüm alanlarda mücadele edilerek mümkün olacaktır. Türk Ordusunun PKK’yı ezmesi, PKK’nın siyasi kolu HDP’nin kapatılması ile desteklenmelidir. Annelerin elinde çocuklarını alıp dağa kaçıran, belediyeler ile ülkemizin altına bombalar döşeyen terör partisi HDP’nin PKK ile olan bağlantısı su götürmez bir gerçektir. Buna rağmen HDP ile siyasi ortaklık kuranlar büyük bir gaflet içerisindedirler. HDP ile iktidar olma planları yapanlar ancak ve ancak ABD’de Türkiye’deki piyonlarından başka bir konuma gelemezler. PKK’nın siyasi uzantısı HDP’ye, Onları dost olarak görüp iktidar olma matematikleri yapanlara, Terörist Selahattin Demirtaş’a özg PKK’yı ülkemizden temizle...

  PKK’yı ülkemizden temizleyeceğiz Manisa Şehit Aileler...

Salih Hızlı, ilk iadeyi ziyareti Manisa Hemşehri Kültürleri Dayanışma Derneği’ne yaptı Salih Hızlı, ilk iadeyi z...

Salih Hızlı, ilk iadeyi ziyareti Manisa Hemşehri Kültürleri ...

HABERLERİ