Reklamı kapat
Reklamı kapat
MANİSA MEDYA
MANİSA MEDYA

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

SGK’DA SAHTE SİGORTALILIĞA GEÇİT YOK!

SGK’DA SAHTE SİGORTALILIĞA GEÇİT YOK!   Sahte sigortalılıkla, SGK’dan sağlık yardımı alan ve emekli olup aylık bağlananlar ile devleti zarara uğratan işverenler hakkında hapis istemiyle dava açılıyor. SGK uğradığı zararı ilgililerden faiziyle tahsil ediyor. SGK’nın müfettiş ve denetmenleri tarafından Manisa genelinde yürütülen soruşturmalarda, son 5 yıl içinde 4.317 sigortalının hizmetleriyle, 6.053.600,66-TL tutarında prime esas kazanç […]

30 Kasım 2016 - 8:36 'de eklendi ve 580 kez görüntülendi. A+A-

SGK’DA SAHTE SİGORTALILIĞA GEÇİT YOK!

SGK’DA SAHTE SİGORTALILIĞA GEÇİT YOK!

 

Sahte sigortalılıkla, SGK’dan sağlık yardımı alan ve emekli olup aylık bağlananlar ile devleti zarara uğratan işverenler hakkında hapis istemiyle dava açılıyor. SGK uğradığı zararı ilgililerden faiziyle tahsil ediyor.

SGK’nın müfettiş ve denetmenleri tarafından Manisa genelinde yürütülen soruşturmalarda, son 5 yıl içinde 4.317 sigortalının hizmetleriyle, 6.053.600,66-TL tutarında prime esas kazanç tutarı iptal edildi. 5510 sayılı Kanunun 4/1-a (SSK) maddesi kapsamında çalışan tüm sigortalılarımızın ileride mağduriyet yaşamamaları adına sigortalı bildirimlerinin fiili olarak çalıştıkları gerçek işyerinden yapılıp yapılmadığını e-Devlet üzerinden düzenli olarak kontrol etmeleri önem arz etmektedir.

Kimler Sahte Sigortalı Kabul Ediliyor?

Bir kimsenin hizmet akdine dayalı olarak bir işverenin yanında fiilen çalışması sigortalılığın temel şartı. Bu çalışanlarımız 5510 sayılı yasanın 4/1-a maddesi kapsamında sigortalılık niteliğine sahip oluyorlar. Ancak, işyerinde fiilen çalışmadığı, emeği ile üretimde bulunmadığı halde sigortalı bildirimi yapılanlar sahte sigortalı olarak nitelendiriliyor. Vatandaşlarımızın emekli olma, sağlık yardımı alabilme gibi beklenti ve taleplerini suiistimal eden bazı kişiler ve bunların kurmuş olduğu örgütlü yapılar mevcut. Bu yapılar, çoğunlukla tabela şirketleri açmak yoluyla hiçbir ekonomik faaliyette bulunmadan sigortalı bildirimi yaparak kamu zararına ve mağduriyetlere yol açıyorlar.

Sahte Sigortalılığın Nedenleri Çok

Sahte sigortalılığın nedenlerinin başında sosyal sigorta yardımlarından faydalanmak gelmektedir. Bu yardımlar; emekli ve maluliyet aylığı ödenmesi, sağlık yardımları yapılması, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde çalışılamayan süreler için ödenek verilmesi olarak genellenebilir.

  • Emekli olabilmek için gereken gün sayılarını tamamlayarak yaşlılık aylığı alabilmek,
  • Hastane ve ilaç giderlerinin karşılanabilmesi,
  • Raporlu olunan dönemlerde geçici iş göremezlik ödeneği alınabilmesi,
  • Asgari işçilik uygulamasına bağlı olarak işçilik miktarını doldurarak ilişiksizlik belgesi alınmak istenmesi gibi sebepler sahte sigortalılık ağına düşülmesine yol açabiliyor.

Sağlanan Kolaylıklarla Sahte Sigortalılığın Önüne Geçildi!

SGK 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa ile sosyal güvenlikte büyük ve model alınan bir değişimi hayata geçirdi. Bu değişikliklerden biri de isteğe bağlı sigorta uygulamalarıdır. Vatandaşlarımız bir işyerinde çalışmadıkları halde isteğe bağlı sigortalı bildirimlerini yaparak, emekli olabilme ve sağlık yardımlarından faydalanabilme imkânına sahiplerdir. Ayrıca, genel sağlık sigortalısı olunarak, yalnızca sağlık priminin ödenmesi ve bu yolla tedavi ve ilaç giderlerinin Kurumumuz tarafından karşılanması da mümkündür. Yine bu dönüşüm kapsamında 18 yaşını doldurduğu güne kadar tüm vatandaşlarımıza hiçbir şart olmaksızın sağlık yardımı sunuyoruz.

Sahteciliğin Faturası Ağır!

Kuruma sahte sigortalı bildirimi yapan işveren, işveren vekili, serbest muhasebeci ve sahte sigortalılık bildirimi yapılan kişiler ile ilgili hukuki ve cezai takibat yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarımıza suç duyurusunda bulunulmaktadır. Tahkikat sonucunda sahte sigortalılık bildirimi yapan ve aracılık eden kişiler ile sigortalılar hakkında hapis cezası uygulanabilmektedir.

Ayrıca sahte bildirim yapan işyeri için tespit edilen usulsüzlükler ve noksan tutulan kayıtlar ile ilgili yüklü idari para cezaları da uygulanmaktadır.

 

Sahte Sigortalı Bildiriminin Sonuçları

Sigortalılarımız yönünden;

Sahte sigortalılık halinde sigortalılar yönünden karşılaşılacak mağduriyetler oldukça fazladır.

Öncelikle, fiili çalışmaya dayanmayan tüm sigortalılık süreleri iptal edilmektedir.

Kişi emekli olmuşsa kendisine Kurumca bağlanan aylık veya gelirler iptal edilmekte ve yapılan ödemeler yasal faizi ile geri talep edilmektedir.

Kişi ve bakmakla yükümlü olduklarına sağlanan iş göremezlik ödenekleri, tedavi ve ilaç giderleri yasal faizi ile geri talep edilmektedir.

İşverenin sigortalı için Kurumumuza ödemiş olduğu primler iade edilmemekte, Kurumumuza irat kaydedilmektedir.

İşsizlik ödeneği alanlar için bu ödeneğin durdurulmakta ve faizi ile birlikte geri tahsil işlemi yapılmaktadır.

İşveren ve Aracılar Yönünden;

Sahte sigortalılık bildiriminde bulunan işyerleri 1 (bir) yıl süre ile devletimizin sağlamış olduğu sigorta prim teşviklerinden faydalanamamaktadır.

Sahte sigortalılık bildirimine aracılık eden Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler için bağlı bulunduğu odaya bilgi verilerek disiplin işlemi yapılması sağlanmaktadır.

Denetimlerden Kaçış Yok!

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak düzenli bir şekilde işverenlerimizin yaptıkları ödemeleri ve sigortalı bildirimlerini risk odaklı bir anlayışla kontrol ediyoruz. Uzun süre ödeme yapmayan ve yüklü miktarda borcu bulunan, hayatın olağan akışına uygun olmayan sayıda sigortalı çalıştıran işyerleri Kurumumuz elektronik sistemlerinde takibe alınmakta ve bu işyerleri Kurumumuz denetim ve kontrole yetkili personellerince düzenli olarak incelemeye tabi tutulmaktadır. Ayrıca, Manisa Vergi Dairemizle de etkin işbirliği içinde bulunmaktayız.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum ve kolonya ikram edildi. Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum...

Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum ve kolonya ikram edildi. Ülkemizde olduğu gibi Manisa’da da koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLAD...

BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI Manisa Azerbaycan  Kültür  ve Dayanışma  Derneği Başkanı  Yalçın Taşdemir...

BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI

BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI Manisa Çukurovalılar Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan İrfan Doruk Ramazan Bayramı dolayısıyla...

BAŞKAN GÜNEŞ RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN GÜNEŞ RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI...

Manisa’da 150 bin kişiye hitap eden Manisa Hemşehri Kültürleri Dayanışma Derneği yaptığı açıklama ile Manisalıların Ramazan Bayramını k...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum ve kolonya ikram edildi. Manisa’da 65 yaş üstü vat...

Manisa’da 65 yaş üstü vatandaşlara lokum ve kolonya ikram ed...

BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN B...

BAŞKAN TAŞDEMİR RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI Manisa Azerbaycan&...

BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYR...

BAŞKAN DORUK RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI Manisa Çukurovalılar ...

BAŞKAN GÜNEŞ RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI BAŞKAN GÜNEŞ RAMAZAN BAYR...

Manisa’da 150 bin kişiye hitap eden Manisa Hemşehri Kültürle...

Manisa Ahlatlılar Sosyal Dayanışma Kültür Derneği’nden Gıda Kolisi Manisa Ahlatlılar Sosyal ...

Manisa Ahlatlılar Sosyal Dayanışma Kültür Der...

MANİSA’DA YAŞAYAN 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA İZİN MANİSA’DA YAŞAYAN 65 YAŞ ...

MANİSA’DA YAŞAYAN 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA İZİN Dünya Sağlık...

MANİSA’DA KAÇAK RAKI  ELE GEÇİRİLDİ MANİSA’DA KAÇAK RAKI ELE...

MANİSA’DA KAÇAK RAKI  ELE GEÇİRİLDİ 20.05.2020  gü...

RESTORAN VE KAFELER 2 AYDIR İŞ YAPAMIYOR RESTORAN VE KAFELER 2 AYD...

RESTORAN VE KAFELER 2 AYDIR İŞ YAPAMIYOR Adı Salihli ile özd...

AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİ BELLİ OLDU AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİ BE...

AK PARTİ İLÇE YÖNETİMİ BELLİ OLDU Ak Parti Akhisar İlçe Yöne...

MANİSA’DA BİR APARTMAN KARANTİNAYA ALINDI MANİSA’DA BİR APARTMAN KA...

MANİSA’DA BİR APARTMAN KARANTİNAYA ALINDI Manisa’nın Salihli...

HABERLERİ