Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

SGK’DA SAHTE SİGORTALILIĞA GEÇİT YOK!

SGK’DA SAHTE SİGORTALILIĞA GEÇİT YOK!   Sahte sigortalılıkla, SGK’dan sağlık yardımı alan ve emekli olup aylık bağlananlar ile devleti zarara uğratan işverenler hakkında hapis istemiyle dava açılıyor. SGK uğradığı zararı ilgililerden faiziyle tahsil ediyor. SGK’nın müfettiş ve denetmenleri tarafından Manisa genelinde yürütülen soruşturmalarda, son 5 yıl içinde 4.317 sigortalının hizmetleriyle, 6.053.600,66-TL tutarında prime esas kazanç […]

30 Kasım 2016 - 8:36 'de eklendi ve 634 kez görüntülendi. A+A-

SGK’DA SAHTE SİGORTALILIĞA GEÇİT YOK!

SGK’DA SAHTE SİGORTALILIĞA GEÇİT YOK!

 

Sahte sigortalılıkla, SGK’dan sağlık yardımı alan ve emekli olup aylık bağlananlar ile devleti zarara uğratan işverenler hakkında hapis istemiyle dava açılıyor. SGK uğradığı zararı ilgililerden faiziyle tahsil ediyor.

SGK’nın müfettiş ve denetmenleri tarafından Manisa genelinde yürütülen soruşturmalarda, son 5 yıl içinde 4.317 sigortalının hizmetleriyle, 6.053.600,66-TL tutarında prime esas kazanç tutarı iptal edildi. 5510 sayılı Kanunun 4/1-a (SSK) maddesi kapsamında çalışan tüm sigortalılarımızın ileride mağduriyet yaşamamaları adına sigortalı bildirimlerinin fiili olarak çalıştıkları gerçek işyerinden yapılıp yapılmadığını e-Devlet üzerinden düzenli olarak kontrol etmeleri önem arz etmektedir.

Kimler Sahte Sigortalı Kabul Ediliyor?

Bir kimsenin hizmet akdine dayalı olarak bir işverenin yanında fiilen çalışması sigortalılığın temel şartı. Bu çalışanlarımız 5510 sayılı yasanın 4/1-a maddesi kapsamında sigortalılık niteliğine sahip oluyorlar. Ancak, işyerinde fiilen çalışmadığı, emeği ile üretimde bulunmadığı halde sigortalı bildirimi yapılanlar sahte sigortalı olarak nitelendiriliyor. Vatandaşlarımızın emekli olma, sağlık yardımı alabilme gibi beklenti ve taleplerini suiistimal eden bazı kişiler ve bunların kurmuş olduğu örgütlü yapılar mevcut. Bu yapılar, çoğunlukla tabela şirketleri açmak yoluyla hiçbir ekonomik faaliyette bulunmadan sigortalı bildirimi yaparak kamu zararına ve mağduriyetlere yol açıyorlar.

Sahte Sigortalılığın Nedenleri Çok

Sahte sigortalılığın nedenlerinin başında sosyal sigorta yardımlarından faydalanmak gelmektedir. Bu yardımlar; emekli ve maluliyet aylığı ödenmesi, sağlık yardımları yapılması, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde çalışılamayan süreler için ödenek verilmesi olarak genellenebilir.

  • Emekli olabilmek için gereken gün sayılarını tamamlayarak yaşlılık aylığı alabilmek,
  • Hastane ve ilaç giderlerinin karşılanabilmesi,
  • Raporlu olunan dönemlerde geçici iş göremezlik ödeneği alınabilmesi,
  • Asgari işçilik uygulamasına bağlı olarak işçilik miktarını doldurarak ilişiksizlik belgesi alınmak istenmesi gibi sebepler sahte sigortalılık ağına düşülmesine yol açabiliyor.

Sağlanan Kolaylıklarla Sahte Sigortalılığın Önüne Geçildi!

SGK 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa ile sosyal güvenlikte büyük ve model alınan bir değişimi hayata geçirdi. Bu değişikliklerden biri de isteğe bağlı sigorta uygulamalarıdır. Vatandaşlarımız bir işyerinde çalışmadıkları halde isteğe bağlı sigortalı bildirimlerini yaparak, emekli olabilme ve sağlık yardımlarından faydalanabilme imkânına sahiplerdir. Ayrıca, genel sağlık sigortalısı olunarak, yalnızca sağlık priminin ödenmesi ve bu yolla tedavi ve ilaç giderlerinin Kurumumuz tarafından karşılanması da mümkündür. Yine bu dönüşüm kapsamında 18 yaşını doldurduğu güne kadar tüm vatandaşlarımıza hiçbir şart olmaksızın sağlık yardımı sunuyoruz.

Sahteciliğin Faturası Ağır!

Kuruma sahte sigortalı bildirimi yapan işveren, işveren vekili, serbest muhasebeci ve sahte sigortalılık bildirimi yapılan kişiler ile ilgili hukuki ve cezai takibat yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılıklarımıza suç duyurusunda bulunulmaktadır. Tahkikat sonucunda sahte sigortalılık bildirimi yapan ve aracılık eden kişiler ile sigortalılar hakkında hapis cezası uygulanabilmektedir.

Ayrıca sahte bildirim yapan işyeri için tespit edilen usulsüzlükler ve noksan tutulan kayıtlar ile ilgili yüklü idari para cezaları da uygulanmaktadır.

 

Sahte Sigortalı Bildiriminin Sonuçları

Sigortalılarımız yönünden;

Sahte sigortalılık halinde sigortalılar yönünden karşılaşılacak mağduriyetler oldukça fazladır.

Öncelikle, fiili çalışmaya dayanmayan tüm sigortalılık süreleri iptal edilmektedir.

Kişi emekli olmuşsa kendisine Kurumca bağlanan aylık veya gelirler iptal edilmekte ve yapılan ödemeler yasal faizi ile geri talep edilmektedir.

Kişi ve bakmakla yükümlü olduklarına sağlanan iş göremezlik ödenekleri, tedavi ve ilaç giderleri yasal faizi ile geri talep edilmektedir.

İşverenin sigortalı için Kurumumuza ödemiş olduğu primler iade edilmemekte, Kurumumuza irat kaydedilmektedir.

İşsizlik ödeneği alanlar için bu ödeneğin durdurulmakta ve faizi ile birlikte geri tahsil işlemi yapılmaktadır.

İşveren ve Aracılar Yönünden;

Sahte sigortalılık bildiriminde bulunan işyerleri 1 (bir) yıl süre ile devletimizin sağlamış olduğu sigorta prim teşviklerinden faydalanamamaktadır.

Sahte sigortalılık bildirimine aracılık eden Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler için bağlı bulunduğu odaya bilgi verilerek disiplin işlemi yapılması sağlanmaktadır.

Denetimlerden Kaçış Yok!

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak düzenli bir şekilde işverenlerimizin yaptıkları ödemeleri ve sigortalı bildirimlerini risk odaklı bir anlayışla kontrol ediyoruz. Uzun süre ödeme yapmayan ve yüklü miktarda borcu bulunan, hayatın olağan akışına uygun olmayan sayıda sigortalı çalıştıran işyerleri Kurumumuz elektronik sistemlerinde takibe alınmakta ve bu işyerleri Kurumumuz denetim ve kontrole yetkili personellerince düzenli olarak incelemeye tabi tutulmaktadır. Ayrıca, Manisa Vergi Dairemizle de etkin işbirliği içinde bulunmaktayız.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
MANİSA’DA DEPREM MANİSA’DA DEPREM

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında Ege Denizinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Manisa merkez ve ilçelerinde de his...

MANİSA’DA KAÇAK ALKOL ÜRETİMİ MANİSA’DA KAÇAK ALKOL ÜRETİMİ

MANİSA’DA KAÇAK ALKOL ÜRETİMİ Ahmetli ilçesi Karaköy Mahallesinde 20.01.2021 günü “Kaçak Alkol Ürerimi ve Tüketimi Olayı” olduğu öğreni...

MANİSA’DA TRAFİK KAZASINDA 1 POLİS MEMURU YARALANDI MANİSA’DA TRAFİK KAZASINDA 1 POLİS MEMUR...

20.01.2021 günü Saat: 00:11 sıralarında Şehitler Mahallesi 716 Sokak üzerinde bulunan Tekel Bayisi için yapılan yangın ihbarı üzerine; ...

TOYO MATBAA MÜREKKEPLERİ’NDEN YENİ MÜREKKEP SERİSİ TOYO MATBAA MÜREKKEPLERİ’NDEN YENİ MÜREK...

TOYO MATBAA MÜREKKEPLERİ’NDEN YENİ MÜREKKEP SERİSİ Mürekkep, pigment, reçine ve metal ambalaj sistemlerinde dünyanın en büyük üç üretic...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
MANİSA’DA DEPREM MANİSA’DA DEPREM

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında Ege Denizinde 4.7 bü...

MANİSA’DA KAÇAK ALKOL ÜRETİMİ MANİSA’DA KAÇAK ALKOL ÜRE...

MANİSA’DA KAÇAK ALKOL ÜRETİMİ Ahmetli ilçesi Karaköy Mahalle...

MANİSA’DA TRAFİK KAZASINDA 1 POLİS MEMURU YARALANDI MANİSA’DA TRAFİK KAZASIND...

20.01.2021 günü Saat: 00:11 sıralarında Şehitler Mahallesi 7...

TOYO MATBAA MÜREKKEPLERİ’NDEN YENİ MÜREKKEP SERİSİ TOYO MATBAA MÜREKKEPLERİ’...

TOYO MATBAA MÜREKKEPLERİ’NDEN YENİ MÜREKKEP SERİSİ Mürekkep,...

GENÇ FENERBAHÇELİLER İHTİYAÇ SAHİPLERİNE EL UZATTI GENÇ FENERBAHÇELİLER İHTİ...

GENÇ FENERBAHÇELİLER İHTİYAÇ SAHİPLERİNE EL UZATTI Genç Fene...

Kavakyeri Beyaza Büründü Kavakyeri Beyaza Büründü...

Kavakyeri Beyaza Büründü Köprübaşı Kavakyeri Mahallesinde Yı...

Şehzadeler İlkokulunda “Firça senden boya bizden” projesi başladı Şehzadeler İlkokulunda &#...

Manisa’nın Yunusemre ilçesi Şehzadeler İlkokulunda “Fi...

30 Gün Koruyan Maske Üretildi 30 Gün Koruyan Maske Üret...

30 Gün Koruyan Maske Üretildi Türkiye’de ilk defe 30 gün kor...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisalılar Nipet Akaryak...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisa...

Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yüze Eğitim Sevinci Yunusemre Halk Eğitim Mer...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusem...

HABERLERİ