Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

Tarım İl Müdürlüğünden Kalıntısız Asma Yaprağı Elde Etmek İçin Bağcılara Uyarı

Tarım İl Müdürlüğünden Kalıntısız Asma Yaprağı Elde Etmek İçin Bağcılara Uyarı Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya, asma yaprağı ticareti yapan üreticiler ile yaprak alım satımını yapan tüccarları, asma yaprağında ilaç kalıntısına dikkat etmeleri ve kalıntısız asma yaprağı elde edilmesi için kurallara uyulması yönünde uyardı. Piyasaya kalıntısız asma yaprağı arzı için, […]

09 Mayıs 2017 - 16:48 'de eklendi ve 623 kez görüntülendi. A+A-

Tarım İl Müdürlüğünden Kalıntısız Asma Yaprağı Elde Etmek İçin Bağcılara Uyarı

Tarım İl Müdürlüğünden Kalıntısız Asma Yaprağı Elde Etmek İçin
Bağcılara Uyarı

Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili İsmail Kaya, asma yaprağı ticareti yapan üreticiler ile yaprak alım satımını yapan tüccarları, asma yaprağında ilaç kalıntısına dikkat etmeleri ve kalıntısız asma yaprağı elde edilmesi için kurallara uyulması yönünde uyardı.

Piyasaya kalıntısız asma yaprağı arzı için, ilaçlama yapılmamış bağlardan yaprak toplanması ve zirai ilaç kalıntısı olmayan yaprakların ticaretinin yapılması gerektiğini vurgulayan İsmail Kaya; “Lezzetli tadı ve kalitesinden dolayı Sultaniye üzümünün yaprağı taze ve salamuralık olarak iç ve dış piyasada tercih edilmektedir. Ayrıca üzümün oluşumu için gerekli uzun süre boyunca bağcılar için asma yaprağı satımı da önemli bir ek gelir kaynağı olmaktadır. Zaman zaman ilaç kalıntısı riski nedeniyle iç ve dış pazarda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Avrupa Birliği’ne ihraç edilecek salamuralık asma yaprağı partileri zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutulmaktadır. İç piyasada da kalıntısız güvenli gıda temini tüm tüketicilerin en doğal hakkıdır. İlaç kalıntısı olmayan ürün temininde, Müdürlüğümüz çalışmalarının yanında çiftçilerimizin ve yaprak ticareti yapan kişilerin de bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Yaprak ticaretinin devamı ve insanlarımızın temiz ve sağlıklı yaprak tüketmelerini sağlamak için, sektördeki herkesin sorumluluklarını yerine getirerek piyasaya kalıntısız ürün arz etmeleri gerekmektedir” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak, üreticiden tüketiciye zirai ilaç kalıntısı olmayan güvenilir ürün ulaştırılması yönünde denetim ekiplerince her türlü çalışmaların yapıldığına dikkat çeken İl Müdür Vekili Kaya; “Taze ve salamuralık asma yaprağı ticaretinin yoğun olduğu yerlerden, denetim ekiplerimizce kalıntı analizi yapılmak üzere numune alınmaya başlanmıştır. Analiz sonucu uygun olmayan üreticilere 5996 sayılı kanun çerçevesince yasal işlem uygulanacaktır” dedi.

İlaç kalıntısı olmayan güvenilir gıda üretimi ve temininde çiftçilerimizin ve yaprak ticareti yapan kişilerin, kurallara uygun bir şekilde üretim ve alım-satım yaptıklarında sorunun büyük ölçüde çözüleceğini vurgulayan İsmail Kaya; “Bilindiği gibi üzümü hastalıklar ve zararlılardan korumak için birtakım kimyasal mücadele yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat yaprak toplanacaksa üreticilerin uyması gereken birtakım hususlar söz konusudur. Sağlıklı ürün eldesi ve ihracatın devam etmesi için zirai ilaç kalıntılarına ve bununla ilgili kurallara dikkat etmek gerekmektedir.

Bunun için, yaprak toplanacak bağda ilaçlama yapılması gerekiyorsa, önce yaprak toplanmalı daha sonra ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama yapılmış bağdan (atılan ilacın bekleme süresi bitmeden) kesinlikle yaprak toplanılmamalıdır. Etiketinde “Tüketim amaçlı Asma yaprağında kullanılamaz” ibaresi olan, üzümde ruhsatlı ilaçlar kesinlikle sarmalık yaprak toplanan bağlarda kullanılmamalıdır.

Etiketinde “Tüketim amaçlı Asma yaprağında kullanılamaz” ibaresi yazılı tarım ilacı kullanılmışsa, asla bu bağlardan yaprak toplanılmamalı, satışa sunulmamalı, üreticilerimizin kendileri de tüketmemelidir. Yaprak toplama döneminde ilaçlama kaçınılmaz ise, yaprakta kullanılması uygun, tercihen organik tarımda kullanılan biyo-ilaçlar kullanılmalıdır.

İhracat amaçlı yaprak toplanılan bağlarda ise ülkemiz mevzuatı yanında, ihracatın sekteye uğramaması için toplanılan yaprakların AB kriterlerine de uygun olması gerektiğinden; yaprak alıcı ve satıcılarının sözleşme yapmak suretiyle izlenebilirliği sağlanmış, organik tarım yapılan veya organik tarıma uygun biyo-ilaçların kullanıldığı bağlardan toplanmış yaprakların alım-satımı yapılmalıdır.

 

 

İlaçların etiketinde bulunan son kullanma tarihi ile hasat arasında geçmesi gereken bekleme süresi dediğimiz süreye uyulması ve kesinlikle bu süre geçtikten sonra yaprak toplanması gerekmektedir. Bekleme süresi ile ilacın etki süresini karıştırmamak gerekir. Etki süresi atılan ilaçların hastalık ve zararlılara göre biyolojik etki süresini gösterir. Ortalama tarım ilaçlarının 10-14 gün arasında etki süresi vardır. Bekleme süresi ise ilaçlama yapıldıktan sonra insan tüketimi için geçmesi gereken süreyi ifade eder. İlaç etiketlerinde yazan bu bekleme süreleri, ilaç atıldıktan sonra Ülkemizin Türk Gıda Kodeksine göre bize uygun olan MRL ineceği süreyi gösterir.

Aşağıdaki tabloda verilen etkili maddelerden, son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken süre “0” gün olabileceği gibi, bekleme süresi “7” gün olan ilaçlar da vardır. Tüketim amaçlı yaprak toplama döneminde bu süreler dikkate alınarak zirai mücadele planlanmalı, çevreye ve insan sağlığına zararsız biyo-ilaçlar ya da bekleme süresi çok kısa bitki koruma ürünleri kullanılmalıdır” dedi.

 

Asma Yaprağı Toplanan Bağlarda Kullanılabilecek Bazı Bitki Koruma Ürünleri

İlacın Etkili Maddesi Kontrol ettiği hastalık/zararlı Bekleme süresi (Gün)
Ampolomyces quisqualis isolat M-10%58,5×10 9 fu/ml Bağda Külleme 0
Tee Tree Oil 222,5 g/L Bağda Külleme 0
Kükürt % 80 Bağda Külleme 7
Reynoutria spp (Regalia) Bağda Külleme 0
Bakır sülfat pentahidrad 65,82 g/L Bağda Mildiyö 0
Fosforoz acid 400 g/L Bağda Mildiyö 0
Yağ ve rosin asitlerinin bakır tuzları 51,4 g/L Bağda Mildiyö 7
Bakır hidroksit metalik bakıra eşdeğer 400 g/L Bağda Mildiyö 7
Bakır hidroksit 361,1 g/L Bağda Mildiyö 7
Bacillus subtilis Bağda Kurşuni Küf 0
Psudomanas fluorescens Bağda Kurşuni Küf 0
İsonet –L Biyoteknik Mücadele Bağda Salkım Güvesi 0
Bacillus Thrungiensis Bağda Salkım Güvesi 0
Chlorantraniliprole Bağda Salkım Güvesi 7
Spinosad Bağ salkım güvesi ve Bağ Tripsleri 14
Bauveria bassiana Bağda Kırmızı Örümcek 0

Not: Yaprak toplama döneminde kullanabileceğiniz bitki koruma ürünleri hakkında İl/İlçe Müdürlüklerimizden bilgi alınız.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
30 Gün Koruyan Maske Üretildi 30 Gün Koruyan Maske Üretildi

30 Gün Koruyan Maske Üretildi Türkiye’de ilk defe 30 gün koruyan maske üretildi. Manisa’da da satışa sunulan maskeye vatandaşlar yoğun ...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu ...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisa’nın Şehzadeler ilçesi Turgut Özal Mahallesi Turgutlu caddesi mermerciler s...

Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yüze Eğitim Sevinci Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yü...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusemre Halk Eğitim Merkezini Ziyaret etti. Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Y...

MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI

Manisa’nın Akhisar ilçesi Efendi Mahallesi 270 Sokak 219/5 te meydana gelen yangın bir kişinin canını aldı. Akhisar´da Efendi Mahallesi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
30 Gün Koruyan Maske Üretildi 30 Gün Koruyan Maske Üret...

30 Gün Koruyan Maske Üretildi Türkiye’de ilk defe 30 gün kor...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisalılar Nipet Akaryak...

Manisalılar Nipet Akaryakıt İstasyonunu Tercih Ediyor Manisa...

Yunusemre Halk Eğitim Merkezin de Yüz Yüze Eğitim Sevinci Yunusemre Halk Eğitim Mer...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş Yunusem...

MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI MANİSA’DA YANGIN CAN ALDI...

Manisa’nın Akhisar ilçesi Efendi Mahallesi 270 Sokak 219/5 t...

KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN ARANIYORDU. MANİSA’DA YAKALANDI KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN A...

Manisa valiliğinden yapılan açıklamada söyle denildi; “12.01...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi Ak Partili vekiller yeni ...

Ak Partili vekiller yeni parti binalarını inceledi AK Parti ...

Manisa Volkswagen’i kaybetti Manisa Volkswagen’i...

Manisa Volkswagen’i kaybetti CHP Manisa İl Başkanı Sem...

Manisa’da Nipet Akaryakıt İstasyonuna Yoğun ilgi Manisa’da Nipet Akaryakıt...

Manisa’da Nipet Akaryakıt İstasyonuna Yoğun ilgi Manisa’nın ...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim eTwinning Ödül Töreni Gerçekleşti Yunusemre İlçe Milli Eğit...

Yunusemre İlçe Milli Eğitim eTwinning Ödül Töreni Gerçekleşt...

MANİSA İÇİN METEOROLOJİK UYARI MANİSA İÇİN METEOROLOJİK ...

METEOROLOJİK UYARI Manisa’nın Batısında Beklenen Gök Gürültü...

HABERLERİ