Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

TÜRK ORDUSU’NUN GÜCÜ

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı TÜRK ORDUSU’NUN GÜCÜ     Hiç tasvip etmediğim hep Söylenen bir söz var ‘’Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur diye. Bu sözün yalnız kaldınız psikolojisi verilmek maksadıyla bilinçli ve art niyetli olarak çıkarıldığını düşünüyorum. Aksine dünya’da Ülkemiz kadar sevilen ikinci bir ülke yoktur. Türki Cumhuriyetler, Balkanlar,                                              Uzakdoğu ve arap yarımadasında bir çok […]

23 Kasım 2017 - 22:06 'de eklendi ve 1951 kez görüntülendi. A+A-

TÜRK ORDUSU’NUN GÜCÜ

Mustafa Kudret Altınışık Yazdı

TÜRK ORDUSU’NUN GÜCÜ

 

 

Hiç tasvip etmediğim hep Söylenen bir söz var ‘’Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur diye. Bu sözün yalnız kaldınız psikolojisi verilmek maksadıyla bilinçli ve art niyetli olarak çıkarıldığını düşünüyorum. Aksine dünya’da Ülkemiz kadar sevilen ikinci bir ülke yoktur. Türki Cumhuriyetler, Balkanlar,                                              Uzakdoğu ve arap yarımadasında bir çok ülke ile dostane ilişkilerimiz mevcut. Tabiî ki dünyanın en önemli ülkeleri de dahil olmak üzere ciddi sayıda düşmanlık besleyen ülkelerde mevcut. O yüzden ülkemiz hem ekonomisiyle hemde askeri kuvvetiyle daima güçlü olmak zorunda.

Peki, ne kadar güçlüyüz?

Ekonomik gücümüz le ilgili en net gösterge, dünyanın 18. büyük ekonomisi olduğumuzdan G20’de bulunmamızdır.

Gelelim asıl konumuza. Askeri gücümüz ne kadar?

Nato’da İkinci büyük orduyuz. Fakat bu asker sayısı ile ilgili bir durum. Peki hava,kara,deniz kuvvetlerimiz ne kadar teknik donanıma sahip ve ne kadar sayıda gemi, uçak, füze var?

Son dönem adı çok duyulan fırtına ve panter obüs topları’na kısaca değineyim. Şu an en güçlü ve modern orduların elinde bulunan obüslerle aynı hatta bazı özellikleriyle daha üstün olan bir obüs toplarına sahibiz. Şöyle diyenleri duyar gibiyim ‘‘ ne obüs topu millet füze atıyor bununla mı övüneceğiz’’Bu söylem çok yanlış dünya ordularının tümünde aktif olarak kullanılır ayrıca füze sistemlerine göre ucuzdur, ciddi vuruş güçleri vardır. Fırtına ve panter obüsleri güdümle 40 km den hedefi görmeden nokta atışı ile vurmaktadır.

Gelelim Hava Kuvvetlerimize. 354 adet avcı savaş uçağı olmak üzere toplam  419 uçağımız mevcuttur. Özellikle C ve D sınıfı olan F16 ları lisanslı olarak olsada kendimiz ürettik, hatta Mısır’a 46 adet F16 satmıştık.

Birde konusu çok geçen bir mevzuya açıklık getirmek istiyorum.Amerika, İsrail istese uçaklarımızı kilitler ateş açamaz hale getirir uçan teneke olurlar gibi bir mevzu var bu sav ülkemiz uçakları için geçerli değil. Çünkü Aselsan IFF denen dost düşman ayırımı yapan yazılımı yerli olarak üretti ve tüm F16 larımızda bu sistem aktif halde bulunmaktadır. Pilot kalitemiz ve teknik alt yapımızla hava kuvvetlerimiz dünyanın en önde gelen hava kuvvetlerindendir.

Ayrıca mevcut sabit radarlarımıza ek olarak 7-24 görev yapan 4 adet awacs uçağı gelişmiş radar teknolojisi ile ülkemize gelecek her türlü saldırıyı sınırımıza yüzlerce kilometre önceden tesbit edebeliyor. (Bu teknoloji dünyada sadece bir kaç ülke de mevcut) Örnek: Yunanistandan kalkan bir uçağın hangi model olduğu, hangi saat hangi havalimanından kalktığı saniye saniye ordumuz tarafından takip ediliyor.(İlgi duyanlar Genelkurmay başkanlığı sitesinden takip edebilirler.)

Yerli üretim olan Cirit,Toros,Som,Bora,Kasırga,Yıldırım isimlerinde normal ve balistik füzelerimiz var. Ayrıca hava hava füzeleri, Yakın ve orta menzilli Atılgan ve Hisar adında füzelerimiz mevcut.

Donanmamıza gelecek olursak, toplamda 24 adet savaş gemimiz var. Bu sayı diğer ülkelere kıyasla çok yüksek bir miktardır. (16 adet fırkateyn 8 adet korvet ) Karadeniz,Ege,Akdeniz ve dünyada ki en büyük donanma gücünden biriyiz.

Çok fazla rakam ve detay vermek istemiyorum,özetle hava,kara ve deniz kuvvetleri olarak Türk Ordusu son sistem teknikle donatılmıştır. Hemen hemen tüm ülkelerin silahlı kuvvetleri ile ilgili detaylı bilgiye sahip biri olarak şunu açıkça ifade edebilirim ki Silahlı kuvvetlerimiz gereken her türlü savunma ve saldırı yapabilecek, ciddi anlamda ezici ve vurucu bir güce sahiptir.

Son dönemlerde yerli silah üretim işi hızlandı.Benim belki birgün olur diye heyecanla beklediğim dünyada birkaç ülkede üretilebilen havahava füzesi ‘‘Göktuğ’’ adıyla sonunda üretildi, seri üretimi bekliyor.

Son olarak 2023 de üretilmiş olması hedeflenen ler şöyle :

Yerli Denizaltı projesi, Yerli Savaş Uçağı projesi, Yerli ve dünyada 7 ülkede bulunan uçak gemisi(lpd) projesi gibi çok ciddi ve ülkemize sınıf atlatacak projeler var.

 

Allah Ordumuzu Korusun…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Fransız Dağcı Spil Dağında Fransız Dağcı Spil Dağında

Fransız Dağcı Spil Dağında Fransız Dağcı Philippe Milhau, 1517 rakımlı Manisa Spil Dağı Milli Parkı’nda yürüyüş gerçekleştirdi. Manisal...

Manisa’da Fırtına simit arabasını paramparça etti Manisa’da Fırtına simit arabasını paramp...

Manisa’da Fırtına simit arabasını paramparça etti Manisa’da iki gündür devam eden fırtına etkili olmaya devam ediyor. Fırtına hayatı ol...

MANİSALILAR DİKKAT MANİSALILAR DİKKAT

Manisa il genelinde Kuvvetli Rüzgar ve Fırtına! Yapılan son değerlendirmelere göre; halen devam etmekte olan güney yönlerden kuvvetli r...

MANİSA’DA BİR VATANDAŞ SU KUYUSUNA DÜŞTÜ MANİSA’DA BİR VATANDAŞ SU KUYUSUNA...

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, Alaşehir’de ağaç kesmek için su kuyusunun dubasına çıkıp dengesini ka...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fransız Dağcı Spil Dağında Fransız Dağcı Spil Dağınd...

Fransız Dağcı Spil Dağında Fransız Dağcı Philippe Milhau, 15...

Manisa’da Fırtına simit arabasını paramparça etti Manisa’da Fırtına simit a...

Manisa’da Fırtına simit arabasını paramparça etti Manisa’da ...

MANİSALILAR DİKKAT MANİSALILAR DİKKAT

Manisa il genelinde Kuvvetli Rüzgar ve Fırtına! Yapılan son ...

MANİSA’DA BİR VATANDAŞ SU KUYUSUNA DÜŞTÜ MANİSA’DA BİR VATAN...

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekip...

“Soğutucu Dolap” alımı gerçekleştirildi “Soğutucu Dolap” alımı ge...

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce “Veteriner Biyolojik ...

CHP Yunusemre’den miniklere karne hediyesi Kışlık bot dağıtıyor CHP Yunusemre’den m...

CHP Yunusemre’den miniklere karne hediyesi Kışlık bot ...

SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI SOKAK HAYVANLARI UNUTULMA...

Manisa İl Jandarma Komutanlığı ve Manisa İl Emniyet Müdürlüğ...

LÖSEV ET DESTEĞİ MANİSA DAĞITIMIYLA DEVAM EDİYOR LÖSEV ET DESTEĞİ MANİSA D...

LÖSEV ET DESTEĞİ MANİSA DAĞITIMIYLA DEVAM EDİYOR Türkiye’de ...

JARDARMA’DAN BÜYÜK BAŞARI JARDARMA’DAN BÜYÜK ...

JANDARMANIN DEDEKTİFLERİNDEN BÜYÜK BAŞARI Halkın huzur ve gü...

TARİHİ ANTEP BAKLAVACISI MANİSA’DA AÇILDI TARİHİ ANTEP BAKLAVACISI ...

TARİHİ ANTEP BAKLAVACISI MANİSA’DA AÇILDI Manisa’nın Yunusem...

HABERLERİ