Reklamı kapat
Reklamı kapat
Manisa Medya
Manisa Medya

istanbul escort

istanbul еscort
kartal еscort
pendik еscort

UZMANLAR MANİSALI KOBİ’LERE FİNANSAL KİRALAMAYI (LEASING) ANLATTI

UZMANLAR MANİSALI KOBİ’LERE FİNANSAL KİRALAMAYI (LEASING) ANLATTI Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla yürütülen “Leasing ve Kobiler – Birlikte Güçlü Yarınlara” buluşmalarının ikincisi Manisa’da yapıldı.  Manisa ekonomisinin yapıtaşları Kobi’ler ticari faaliyetlerinde kendilerini finansal olarak büyük oranda rahatlatacak Finansal Kiralama (Leasing) hakkında uzmanlarından bilgi aldılar. Manisa Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER,  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı […]

27 Eylül 2017 - 15:14 'de eklendi ve 3839 kez görüntülendi. A+A-

UZMANLAR MANİSALI KOBİ’LERE  FİNANSAL KİRALAMAYI (LEASING) ANLATTI

UZMANLAR MANİSALI KOBİ’LERE

FİNANSAL KİRALAMAYI (LEASING) ANLATTI

Finansal Kurumlar Birliği koordinasyonuyla yürütülen “Leasing ve Kobiler – Birlikte Güçlü Yarınlara” buluşmalarının ikincisi Manisa’da yapıldı.  Manisa ekonomisinin yapıtaşları Kobi’ler ticari faaliyetlerinde kendilerini finansal olarak büyük oranda rahatlatacak Finansal Kiralama (Leasing) hakkında uzmanlarından bilgi aldılar.

Manisa Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER,  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan ERBİL, Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık ÖZKASAP, Finansal kurumlar Birliği Başkanı Mehmet CANTEKİN, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan YILDIRIM,  Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri ÜNLÜTÜRK, FKB Finansal Kiralama Sektör Temsil Kurulu Başkanı Ünal GÖKMEN’in konuşmacı olarak yer aldığı panelde,  Finansal Kiralama (Leasing) nedir? Nasıl kullanılır? Kobi’lere sağladığı avantajlar nelerdir? gibi yerel işletme sahiplerinin merak ettiği birçok soru yanıt buldu.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Yunus Emre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur ve Manisa iş dünyası temsilcileri katıldı.

Tarım ve sanayi başta olmak üzere birçok alanda dünyaya açılan Manisa, geçen yıl gerçekleştirdiği 3 milyar 772 milyon dolarlık ihracatla Türkiye yedincisi oldu. Kent, beyaz eşya, elektronik ve tütün imalat sektörlerinde Türkiye’de ilk üçte. Tarım, Manisa için hayati derecede önemli. Tarımsal üretimde çekirdeksiz kuru üzüm başta olmak üzere Türkiye’de birçok tarımsal üründe üretim ve ihracatta ilk 3 içinde. “Leasing ve Kobiler – Birlikte Güçlü Yarınlara” buluşmasında Manisalı yerel işletmelerle biraraya gelen  FKB Finansal Kiralama Sektör Temsil Kurulu Başkanı Ünal GÖKMEN leasing sektöründe yüzde 3 olan tarım payını yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti. Leasing sektörüne bakıldığında toplam kira alacaklarının yaklaşık 500 milyon TL’si Manisa’da yerleşik işletmelerden geliyor. Bu tutar toplam kira alacaklarının yüzde 1,2’sine karşılık gelmekte. Manisa Leasing  kira alacakları bakımından 12.nci sırada yer alırken banka kredilerinin il  bazında  dağılımda yüzde 0,9 ile 14.ncü sırada…

Manisa Valisi Mustafa Hakan GÜVENÇER  ; “Manisa 5000 yıllık yerleşim geleneği ile paranın basıldığı, ilk defa ticarete girdiği vilayet. Büyük ve önemli tarımsal havzalara sahip, sanayi tarımla hiç çatışmıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları içinde ilk 3’ün içinde. Tükettiği enerjinin 2.5 katını üretiyor. 7 organize sanayi bölgemiz var, sermaye kullanım becerisi, teknolojik deneyim, markalaşma, yüksek teknolojiyi yakalamada öndeyiz. Manisa kaynaklarını en rasyonel şekilde kullanma ve üzümde, pamukta, domateste  markalaşarak, daha fazla ihracata yönelmek hedefinde. Organik tarımda Türkiye birincisiyiz.  Üzüm lokomotifimiz… ‘ dedi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan ERBİL Tarımıyla sanayisi eşit büyüyen bir il. Manisa 3.7 milyar Dolar ihracat gerçekleştirmiş bir ilimiz. İhracatı ithalattan fazla…  Manisa 10 milyon metrekare organize  sanayi bölgesi olan, 47.600 kişiyi istihdam sağlayan, işsizlikte Türkiye ortalamasında yüzde 5.2 ortalamaya sahip Türkiye ekonomisinde 7. Sırada önemli bir il. Türkiye  TV ihracatının yüzde 80’nini Manisa gerçekleştiriyor. Dünyada yatırım yapılabilir alanlar arasında ilk 3’ün içerisinde. Manisa yatırıma açık bir şehir’dedi.

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık ÖZKASAP ‘Bilgi ve tecrübemizle dünyaya ihracat gerçekleştiriyoruz. Türk üzümü dünyada isim yaptı. Türkiye’deki üzüm üretiminin yüzde 92.5 ‘u manisa da üretiliyor. Yüzde 85’i ihracata gidiyor. Üzümden 415 bin dolarlık döviz girdisi sağlanıyor.’ Dedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri ÜNLÜTÜRK  “Manisa tüm dünyaya ihracat yapan bir şehir. Ürün çeşitliliği bakımından çok zengin… İhracatın arttırılabilmesi için kobilerin desteklenmesi oldukça önemli. Özellikle beyaz et ve tarım üreticilerine destek olunması gerekiyor ’dedi.

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altında faaliyet gösteren ve BDDK denetimi ve düzenlemesi altında olan Finansal Kiralama (Leasing) sektöründe 25 şirket hizmet veriyor. 2016 yılında kayıtlı 58.373 müşterisi olan Türkiye Finansal Kiralama sektörünün dünya sıralamasında 18. sırada olduğunu söyleyen FKB Finansal kiralama Sektör Temsil Kurulu Başkanı Ünal GÖKMEN “ finansal kiralama yöntemi Türkiye’de ağırlıklı makine ve ekipman yatırımında kullanılıyor. Finansal Kiralama Sektörünün performansının izlenmesine yardımcı olan önemli göstergelerden biri Penetrasyon Oranı. Penetrasyon oranı, Türkiye’de kamu ve özel kesimin toplam makine-ekipman yatırım harcamalarının hangi oranda finansal kiralama ile yapıldığını göstermekte. Son beş yıla baktığımızda penetrasyon oranının % 5’ ler civarında olduğunu görüyoruz. Hedefimiz penetrasyon oranını büyütüp sektörümüzü daha yukarılara taşımak. Bunun için sektör olarak sektörümüzün ve ürünümüzün tanınırlığını artırmaya çalışıyoruz. “Leasing ve Kobiler – Birlikte Güçlü Yarınlara” buluşmalarını da bu yüzden organize ettik. Türkiye’nin üreten şehirlerinde ticaretin odağında olan işletmecilere gidip sektörümüzü ve onlara sağladığı faydaları anlatacağız” dedi.

Sektör 2017 yılında yüzde 15 civarında artış ile 21 Milyar TL işlem hacmi hedefliyor.

Aralık 2016 dönemi itibarıyla Finansal Kiralama sektörünün alacaklarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,9 artarak 44 milyar TL seviyesine ulaşması, aktif büyüklüğünün de son 1 yılda yüzde 19,3 öz kaynaklarının ise yüzde 12,6 oranında büyümesi sektörel performansın yükseldiğini göstermektedir. Sektör 2017 yılında yüzde 15 civarında artış ile 21 Milyar TL işlem hacmi hedefliyor.2017 yılı Haziran ayı verilerine bakıldığında finanse edilen yatırımların varlık bazında dağılımına bakıldığında; finanse edilen taşınmaz yatırımlarının toplam işlem hacminin yaklaşık yüzde 25’ini; iş ve inşaat makinelerinin ise yüzde 26’sını ve diğer makine ve ekipmanların da yüzde 16’ sını, tekstil makinalarının yüzde 6’sını, metal işleme makinalarının yüzde 7’sini oluşturuyor. Finansal Kiralama sektörünün 2023 yılı hedefi 100 bin müşteri 10.4 milyar Dolar…

Türk Eximbank ile yeni bir işbirliği

Bugüne kadar 8600 Kobiye ulaştıklarını belirten Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan YILDIRIM ‘2017 yılının ilk 8 ayını ihracatta yüzde 18 yerel artışla tamamlayarak Türkiye ihracatının 25.9’una destek verdik. İhracatçımıza 33 milyar Dolar destek sağladık. Yıl sonuna kadar hedefimiz 40 milyar Dolar desteğe ulaşmak. Çalışma şeklimizi değiştirerek İhracatçılarımıza artık teminat mektubu dışındaki teminat unsurları ve teminatsız olarak da destek sağlıyoruz. ‘Türk Eximbank 2017 Şubat ayında Dünya Bankasından sağlamış olduğu 22 yıl vadeli 300 milyon Dolarlık krediden, 100 milyon Dolarlık kısmını Finansal Kiralama Şirketlerine tahsiste bulunduk. Bu rakamın Yüzde 60’ını ihracatçı kobilere kullandırıyoruz.  İhracata yönelik çalışan kobiler bu desteği yatırım endeksli faaliyetlerinde kullanabilecek. Yani bu noktada Kobilere pozitif ayrımcılık gösteriyoruz’ şeklinde konuştu.

 

Finansal Kiralama (Leasing), yatırım mallarının edinilmesinde kullanılan orta ve uzun vadeli yatırım kredisi …

Türkiye’deki şirketlerin yüzde 99’unu oluşturan KOBİLER, istihdamın yüzde 75’ini karşılarken ihracatın da yüzde 56’sını gerçekleştiriyor. Küresel rekabetin hız kazandığı günümüz dünyasında Kobi’lerin, üretimi, istihdamı, gelirini arttırmak için başvurduğu çeşitli finansal yöntemler var. Bu yöntemlerin ilk sıralarında Finansal Kiralama (Leasing) geliyor. Bu sektörde Kobi’lere yönelik iki türlü uygulama mevcut, ilki Finansal Kiralama… Finansal Kiralama (Leasing), fabrika ve ofis binaları, imalat makinaları, iş ve inşaat makinaları, kara, deniz ve hava taşıtları gibi yatırım mallarının edinilmesinde kullanılan orta ve uzun vadeli yatırım kredisi olarak açıklanıyor. Finansal kiralama ağırlıklı olarak özel sektörün makine yatırımlarını finanse eden bir finansal araçtır. Finansal kiralama işlemlerinin yaklaşık yüzde 75’i makine- ekipman, yüzde 25’i ise fabrika, ofis, otel,  hastane, okul gibi ticari taşınmazların finansmanından oluşmakta.

Kobi’lere “Sat-Geri Kirala” hizmeti…

Kobi’lere sunulan ikinci uygulama ise Sat-Geri Kirala… Bu hizmet sayesinde bir şirketin aktifinde bulunan menkul ve gayrimenkuller finansal kiralama şirketine satılıp ardından yeniden kiralanarak finansman sağlanabiliyor. En basit haliyle; şirketler sahibi oldukları binaları belirli bir vadede anlaştıktan sonra finansal kiralama şirketine satabiliyor ve anlaşmaya göre periyodik olarak kira geliri ödemesi yapabiliyor. Böylece kendilerine uzun vadeli işletme kredisi sağlamış oluyorlar. Bu ürünün şirketlere finansman sağlamasının yanı sıra diğer bir olumlu yanı ise, bilançoda tarihi maliyet ile duran varlıklar güncel değerlerine çıkartılmış ve bilançonun şirketin gerçek durumunu yansıtır hale gelmesidir. Kiracı ile finansal kiralama şirketi arasında gerçekleşen bu alım-satım işleminin KDV’den ve kurumlar vergisinden istisna olması ürünün kullanılabilirliğini, dolayısıyla şirketlerin finansmana erişim imkânlarını artırıyor olması çok olumludur.

Finansal Kiralama yönteminin Kobi’lere sağladığı avantajlar…

Finansal kiralama varlığa dayalı  finansman aracı olduğu için mali yapısı çok güçlü olmayan şirketlerin bu aracı kullanabilmeleri diğer finansal araçlara nispeten daha kolay. Çünkü finansal kiralamaya konu olan varlık kısmen de olsa işleme teminat oluşturur. Bununla birlikte, finansal kiralama yöntemi ile kredi kullandırıldığında, kredinin tahsis amacına uygun kullanılıp kullanılmadığı konusunda bir şüpheye yer kalmaz, kredi nakit olarak kullandırılmaz, yatırım malı leasing şirketi tarafından satın alınır ve kiranın kullanımına bırakılır.

Bir diğer avantaj, finansal kiralama ile kullanılan kredi, yatırım kredisi özelliklerine uygundur. Vadesi uzundur, geri ödeme şekli kullanan şirketin sektörünün özelliklerine uygun olarak belirlenir.  Kira ödemeleri genellikle sabittir, bu nedenle  ekonomideki dalgalanmalar kiracının kira  ödemelerini etkilemez.

Finansal kiralama işleminin az tanınan ancak en önemli yönü malın alımı ve teslimi ile ilgili tüm işlemlerin leasing şirketi tarafından yapılmasıdır. Finansal kiralama şirketi kiraladığı malın maliki olacağı için, malın ithalatı, nakliyesi, sigortası, alınması gereken çeşitli izin ve belgeler leasing şirketinin yükümlülüğündedir. Listeler halinde belirlenmiş yatırım mallarının finansal kiralama ile alınması  durumunda KDV oranı  % 1 olarak uygulanır.

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalı...

Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Manisa Büyükşehir Belediyesi, il genelinde yer alan 2014 mezarlığın bakım ve temizlik çalış...

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşları...

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Manisa AFAD İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Personelleri sokağa çıkma kısıtla...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı     Toplumun bağımlılık konusunda bilinç ve farkındalık düzeyini arttırmak am...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı     Her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında bilinçlendirme faaliyetleri ve çeşitli...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Büyükşehir’den Mezarlıkla...

Büyükşehir’den Mezarlıklarda Özenli Çalışma Manisa Büyükşehi...

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Afet farkındalık Eğitimle...

Afet farkındalık Eğitimleri Vatandaşların Ayağına Gidiyor Ma...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Yeşilay Haftası Mesajı    ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı Vali Yaşar Karadeniz’ in ...

Vali Yaşar Karadeniz’ in Deprem Haftası Mesajı    ...

Ot ve Atık Yangınları Doğaya Ciddi Zararlar Veriyor Ot ve Atık Yangınları Doğ...

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı son ...

Çarıkballı’nın Su Sorunu Çözülüyor Çarıkballı’nın Su Sorunu ...

Çarıkballı’nın Su Sorunu Çözülüyor MASKİ Genel Müdürlüğü, Ku...

MHP’li AKÇAY: Zillet İttifakı, Türkiye düşmanlarıyla saf tutmuştur MHP’li AKÇAY: Zillet İtti...

MHP’li AKÇAY: Zillet İttifakı, Türkiye düşmanlarıyla saf tut...

Kanaldan 60 Kamyon Çöp Çıktı Kanaldan 60 Kamyon Çöp Çı...

Kanalın 200 Metrelik Kısmından 60 Kamyon Çöp Çıktı, Temizlik...

28 Şubat Emperyalist Bir Düzenektir 28 Şubat Emperyalist Bir ...

28 Şubat Emperyalist Bir Düzenektir Memur-Sen Manisa İl Tems...

PKK’yı ülkemizden temizleyeceğiz   Manisa Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Adnan Kaya,  bölücü terör örgütü PKK tarafından Gara’da şehit edilen 13 vatan evladını saygı ile andı. Kaya, “Onlara ve ailelerine söz veriyoruz: PKK’yı ülkemizden temizleyeceğiz” dedi.  Bu saldırı ABD’nin emrinde, Türkiye’yi bölmek için binlerce cana kıyan, devletimizi yüz milyonlarca liralık zarara uğratan PKK’nın son çırpınışları olduğunu gördüklerini kaydeden Kaya, “2015 yılında hendek operasyonları olarak başlattığımız teröre karşı silahlı mücadelemiz, PKK’yı bitirme noktasına gelmiştir. Terör örgütü PKK’nın yurtiçinde ve yurtdışında; insan, mali ve lojistik kaynakları tükenme noktasına gelmiştir. İçişleri Bakanlığımızın açıklamış olduğu terör örgütüne katılım sayıları PKK’nın sonunun geldiğini en belirgin şekilde göstermektedir. Hendek operasyonları, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekâtı gibi operasyonlarla ordumuz hain terör örgütü PKK’ya etkili bir darbe vurmuştur. En son başlattığımız Gara operasyonu PKK için sonun başlangıcı durumundadır. Gara’nın jeopolitik konumu Kandil için çok önemli bir konumdadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üstün başarısıyla terör örgütünün kökünün kazınması sürecine girilmiştir. 13 vatan evladımızı şehit vermemiz bizleri derinden üzmüştür fakat hain terör örgütü şunu unutmasın: Bir ölür bin diriliriz. PKK’nın temizlenmesi ancak tüm alanlarda mücadele edilerek mümkün olacaktır. Türk Ordusunun PKK’yı ezmesi, PKK’nın siyasi kolu HDP’nin kapatılması ile desteklenmelidir. Annelerin elinde çocuklarını alıp dağa kaçıran, belediyeler ile ülkemizin altına bombalar döşeyen terör partisi HDP’nin PKK ile olan bağlantısı su götürmez bir gerçektir. Buna rağmen HDP ile siyasi ortaklık kuranlar büyük bir gaflet içerisindedirler. HDP ile iktidar olma planları yapanlar ancak ve ancak ABD’de Türkiye’deki piyonlarından başka bir konuma gelemezler. PKK’nın siyasi uzantısı HDP’ye, Onları dost olarak görüp iktidar olma matematikleri yapanlara, Terörist Selahattin Demirtaş’a özg PKK’yı ülkemizden temizle...

  PKK’yı ülkemizden temizleyeceğiz Manisa Şehit Aileler...

HABERLERİ