Manisa Medya
Manisa Medya

Açlık Sınırı 2 Bin 734 Lira Oldu

Açlık Sınırı 2 Bin 734 Lira Oldu Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasının Nisan ayı sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Nisan ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.734,5 TL, yoksulluk sınırı ise 7.806,1 TL olarak tespit edildiğini vurgulayan Öner; ‘’ […]

06 Mayıs 2021 - 15:15 'de eklendi ve 2658 kez görüntülendi. A+A-

Açlık Sınırı 2 Bin 734 Lira Oldu

Açlık Sınırı 2 Bin 734 Lira Oldu

Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Manisa Şube Başkanı Mesut Öner Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasının Nisan ayı sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Nisan ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.734,5 TL, yoksulluk sınırı ise 7.806,1 TL olarak tespit edildiğini vurgulayan Öner; ‘’ Yapılan araştırmaya göre Nisan ayında Mart ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,02’lik, ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,96’lık, barınma madde fiyatlarında yüzde 0,6’lık bir artış gözlendi. Aydınlanma madde fiyatında ise Nisan ayında Mart ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi.’’dedi.

Nisan ayında göze çarpan en büyük artışların gıdada yaşandığını belirten Öner açıklamalarına şu şekilde devam etti; ’’En yüksek artışın; yüzde 24,91 artışla domates, yüzde 11,09 artışla marul, yüzde 9,75 artışla limon, yüzde 7,83 artışla kraker, yüzde 7,25 artışla portakal; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 24,71 azalışla patlıcan, yüzde 7,66 azalışla salatalık, yüzde 6,35 azalışla yeşil soğan, yüzde 4,69 azalışla çarliston biber madde fiyatlarında yaşandı.

Haberleşme ve Giyim Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Nisan ayında Mart ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,3’lük bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,25 artışla telefon ekipmanları; yüzde 0,94 azalışla cep telefonu görüşme ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Nisan ayında Mart ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 4,15’lik bir artış gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Mart ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 15,76 artışla çocuk gömleği, yüzde 14,95 artışla elbise, yüzde 14,54 artışla örgü yünü madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Mart ayına göre yüzde 0,77 azalışla erkek montu, yüzde 0,46 azalışla kazak madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 1,25’lik bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Mart ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 5,19 artışla tuvalet ve güzellik sabunu madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Mart ayına göre yüzde 3 azalışla makyaj malzemeleri fiyatında düşüş gözlemlendi.

Ulaşım ve Eğitim Madde Fiyatlarında Artış Yaşandı

Nisan ayında Mart ayına göre ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,11’lik bir artış olduğu belirlendi. Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 6,97 artışla uçak bileti ücreti, yüzde 5,79 artışla bisiklet fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Mart ayına göre yüzde 1,76 azalışla mazot, yüzde 1,4 azalışla benzin madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,62’lik bir artış oldu. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Mart ayına göre değişimin yüzde 9,37 artışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 8,18 artışla yazım ve çizim kağıtları madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 1,56 azalışla oyuncak, yüzde 1,49 azalışla tablet fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

Nisan ayında Mart ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,53’lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,08 artışla kontakt lens; yüzde 2,51 azalışla derece fiyatlarında olduğu tespit edildi.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 2,48’lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Mart ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 8,05 artışla pencere(pvc) madde fiyatlarında olduğu gözlendi.’’

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geleceğe hazırlıyor İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğ...

Okul tanıtımına Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş, Manisa Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ali Bartu, Yunusemre ...

Manisa Kent Konseyi Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı’yı ağırladı Manisa Kent Konseyi Dünya Şampiyonu Ayşe...

Manisa Kent Konseyi Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı’yı ağırladı Manisa Kent Konseyi Başkanı Ahmet Karadağ ve yönetim kurulu üye...

ESNAFA EGEGÖZ’DEN GÖZ SAĞLIĞI GÜVENCESİ ESNAFA EGEGÖZ’DEN GÖZ SAĞLIĞI GÜVENCESİ...

ESNAFA EGEGÖZ’DEN GÖZ SAĞLIĞI GÜVENCESİ Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Bahattin Akyüz, üyeleri ve ailelerinin en iyi sağlık ...

Aile Sağlığı Merkezlerinde BioNTech Aşı Randevuları Alınmaya Başladı Aile Sağlığı Merkezlerinde BioNTech Aşı ...

Manisa’da koronavirüs salgınla mücadele kapsamında aile sağlığı merkezlerinde BioNTech aşı randevuları alınmaya başladı. Sinovac aşısın...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri geleceğe hazırlıyor İMKB Mesleki ve Teknik An...

Okul tanıtımına Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray ...

Manisa Kent Konseyi Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı’yı ağırladı Manisa Kent Konseyi Dünya...

Manisa Kent Konseyi Dünya Şampiyonu Ayşe Begüm Onbaşı’...

ESNAFA EGEGÖZ’DEN GÖZ SAĞLIĞI GÜVENCESİ ESNAFA EGEGÖZ’DEN GÖZ SAĞ...

ESNAFA EGEGÖZ’DEN GÖZ SAĞLIĞI GÜVENCESİ Esnaf ve Sanatkarlar...

Aile Sağlığı Merkezlerinde BioNTech Aşı Randevuları Alınmaya Başladı Aile Sağlığı Merkezlerind...

Manisa’da koronavirüs salgınla mücadele kapsamında aile sağl...

Manisa İl Sağlık  Müdürü değişti. Manisa İl Sağlık Müdürü ...

Manisa Sağlık İl Müdürü değişti. Manisa Sağlık İl Müdürü  Ne...

MANİSA’DA  ELE GEÇİRİLDİ MANİSA’DA ELE GEÇİ...

MANİSA’DA ELE GEÇİRİLDİ Manisa İl Jandarma Komutanlığı...

MANİSA’DA 2 KİŞİ TUTUKLANDI MANİSA’DA 2 KİŞİ TU...

Turgutlu Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ve Asayiş ...

Manisa’da Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat! Manisa’da Gök Gürültülü S...

METEOROLOJİK UYARI Manisa’da Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara...

Karaköyspor Futbol Kulübü, altyapıya verdiği önemle dikkat çekiyor. Karaköyspor Futbol Kulübü...

Manisa Süper Amatör Lig kulüplerinden Karaköyspor Futbol Kul...

Türk Kızılay Yunusemre Şubesi öğrencileri ödüllendirdi Türk Kızılay Yunusemre Şu...

Türk Kızılay Yunusemre Şubesi öğrencileri ödüllendirdi Türk ...

KÖPRÜBAŞI
GÖLMARMARA HABERLERİ
KULA