Manisa Medya
Manisa Medya

HAYVAN PAZARINDA DENETİMLER ARTTI

HAYVAN PAZARINDA DENETİMLER ARTTI Akhisar´da her hafta Salı günleri büyükbaş ve küçükbaş hayvan alım satımı yapılan hayvan pazarı Çarşamba günleri kurulacak. Akhisar´da hayvan pazarı Salı olarak bilinirken şimdi Çarşamba olarak bilinecek. Kurban Bayramına bir aydan az bir süre kalmasına  nedeniyle yavaş yavaş hareketlilik başlarken diğer taraftan da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veterinerleri İbrahim Ethem […]

25 Haziran 2021 - 20:53 'de eklendi ve 5722 kez görüntülendi. A+A-

HAYVAN PAZARINDA DENETİMLER ARTTI
HAYVAN PAZARINDA DENETİMLER ARTTI
Akhisar´da her hafta Salı günleri büyükbaş ve küçükbaş hayvan alım satımı yapılan hayvan pazarı Çarşamba günleri kurulacak.
Akhisar´da hayvan pazarı Salı olarak bilinirken şimdi Çarşamba olarak bilinecek.
Kurban Bayramına bir aydan az bir süre kalmasına  nedeniyle yavaş yavaş hareketlilik başlarken diğer taraftan da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü veterinerleri İbrahim Ethem Güven, Mevlüt Sarpasar hayvan pazarında satılan hayvanların gerekli izin belgelerini ve satışı yapılan hayvanların kulaklarında küpelerini denetleyip satıcı ve alıcıları bilgilendirerek denetimlerde bulundu.
KÜPESİZ HAYVAN PAZARA GİREMİYOR
Edinilen bilgilere göre hayvan pazarında satışı yapılan büyükbaş hayvanlar ile küçükbaş hayvanlar küpelenerek ulusal veri tabanında kayıt altına alınmakta mevcut kayıt sistemi vasıtasıyla hayvanların hareketleri ve hastalıkları izleniyor. Kayıt sisteminde kayıt altına alınan hayvanların tür, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla bakanlıkça  web sayfası hazırlanarak kullanıma açılan https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ adresinden satın alınacak hayvanın küpe numarası girilerek hayvan bilgileri sorgulanabilecek.
“HAYVANCILIĞIN GİDERLERİ ÇOK YÜKSEK”
Geçen yıla göre fiyatların artmadığını ancak hayvancıların giderlerinin çok arttığını belirten ve kendisinin de koyun besiciliği yaptığını belirten Akhisar Kadıdağ mahallesinden Menderes Çeliker, “ Bu sene hayvan fiyatları geçen seneye bakarak hemen hemen aynı, ama maliyetlerimiz çok yüksek yem çuvalı 150-160 lira, geçen yıl 75 kuruşa aldığımız saman bu sene 1,25 lira yani işin içinden çıkılmıyor, bunlara ilâveten pazaryerlerinin kirası 2.50 lira, maliyetler çok yüksek. Hayvan pazarda çok  ama satışlar pek olmuyor, alıcı yok milletin alım gücü de fazla yok. Millette bir sıkıntı var ekonomide bir problem var çünkü gelir ile gider birbirini karşılamıyor. Bu sene beklentimiz kazancı geçtik, yedirdiğimiz yemi kurtaralım yani zarar etmeyelim kendi emeğimizi çıktık içinden bunlar benim kendi üretimim üreticisiyim kendi koyunlarım var onların kuzusu olduğu halde ben bu işin içinden çıkamıyorsam sıkıntı yaşıyorsam kurbanlık kuzu alıp bakan kişinin de  içinden çıkacağını zannetmiyorum.” dedi.
“DİŞİ HAYVANLARIN GEBELİĞİNİ KONTROL EDİYORUZ
Diğer taraftan satış için hayvan pazarına gelen büyükbaş ve küçükbaş dişi hayvanların kontrolleri hayvan pazarı sorumlusu serbest veteriner İsa Doğuş tarafından yapılarak satıcı ve alıcılar uyarılıyor. Dişi hayvanların  hamile olma riskine karşı muayenelerini yapan ve ultrason ile kontrol eden serbest veteriner  hekim İsa Doğuş, “Akhisar hayvan pazarı sorumlu veterineri olarak girişte hayvan muayenesini ve yine küpeli olup olmadığını, sağlıklı mı değil mi onların muayenesini yapıyoruz.  Cihazımızla özellikle dişi  küçük ve büyükbaş hayvanların gebeliğine bakabiliyoruz eğer gebeyse ona göre ,alım satımlarda kurbanlık yapacaksa gebeyse damızlık, diğeri varsa bunların satışı yapılmıyor. Cihaz ile büyük başlarda 28 -30 günlüğe kadar gebeliği tahmin edebiliyoruz, küçükbaşlarda da 35-40 günlük gebeleri biliyoruz.
“BÜYÜKBAŞ DİŞİ DAMIZLIKLARIN SATIŞI YASAK”
Normalde dişi hayvanın satışı serbest fakat kesimi yasak eğer damızlık değeri varsa bunu  satışı yasak damızlık değeri yoksa hayvan satılabiliyor veya kesilebiliyor. Az önce gebeliğine baktığımız büyükbaş hayvan gebe çıktı kurbanlık yapılacaktı ve onu engellemiş olduk. Hayvan gebe olunca sahibine söyledik” dedi.
Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Manisa’da  27 Kök kenevir bitkisi ele geçirildi Manisa’da 27 Kök kenevir bitkisi ...

Manisa’da 27 Kök kenevir bitkisi ele geçirildi Akhisar İlçesi Medar Mahallesinde 15.07.2021 günü Akhisar İlçe Jandarma Komutanlığ...

Akhisar’da Haşereyle Mücadele Çalışmaları Aralıksız Sürüyor Akhisar’da Haşereyle Mücadele Çalışmalar...

Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Akhisar ilçe genelinde haşereyle mücadele çalışmalarını aralıksız sürdür...

MANİSA CİNAYET… TARTIŞTIĞI EŞİNİ  VURDU MANİSA CİNAYET… TARTIŞTIĞI EŞİNİ ...

Akhisar’da R.Ş tartıştığı eşi S.Ş’yi vurdu. Akhisar Seyit Ahmet Mahalesi 315 sokak üzerinde ikamet eden evde çiftin kavgası sonucu R.Ş ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
MASKİ, İsmetiye’nin İçme Suyu Sıkıntısını Giderdi MASKİ, İsmetiye’nin İçme ...

MASKİ, İsmetiye’nin İçme Suyu Sıkıntısını Giderdi MASKİ Gene...

Çakallar Deresinde Bir Kilometrelik Temizlik Tamamlandı Çakallar Deresinde Bir Ki...

Çakallar Deresinde Bir Kilometrelik Temizlik Tamamlandı MASK...

Bitlisliler Kültür ve Dayanışma Derneği bayramlaştı Bitlisliler Kültür ve Day...

Bitlisliler Kültür ve Dayanışma Derneği bayramlaştı Manisa B...

MANİSA GÖRDES KARAYAĞCI BARAJI’NDAN MANİSA GÖRDES KARAYAĞCI B...

MANİSA GÖRDES KARAYAĞCI BARAJI’NDAN 2022’DE BEREKET AKACAK &...

JANDARMA KAYIP 13 KÜÇÜK BAŞ HAYVANI BULDU JANDARMA KAYIP 13 KÜÇÜK B...

JANDARMA KAYIP 13 KÜÇÜK BAŞ HAYVANI BULDU Turgutlu İlçesi Ka...

Manisa protokolü Yunus Emre Millet Çarşısı’nda bayramlaştı Manisa protokolü Yunus Em...

Manisa protokolü ilk kez Yunus Emre Millet Çarşısı’nda bayra...

2 bin 500 aileye Kurban eti dağıtıldı 2 bin 500 aileye Kurban e...

Yunusemre Belediyesi, Kurban Bayramında da ihtiyaç sahipleri...

BÜYÜKŞEHİRDE BAYRAMIN İLK GÜNÜ BAYRAMLAŞMA BÜYÜKŞEHİRDE BAYRAMIN İLK...

Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Güzgülü, Ku...

İTFAİYE EKİPLERİ  BAYRAMDA GÖREV BAŞINDA İTFAİYE EKİPLERİ BAYRAMD...

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa Büyükşehir Belediyesi ...

BAŞKAN ÇERÇİ VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI  BAŞKAN ÇERÇİ VATANDAŞLARL...

BAŞKAN ÇERÇİ VATANDAŞLARLA BAYRAMLAŞTI  Yunusemre Belediye B...

KÖPRÜBAŞI
GÖLMARMARA HABERLERİ
KULA